- Home
- Budownictwo
- Zasady budowy drogi tymczasowej
Zasady budowy drogi tymczasowej
Drogi tymczasowe przydają się w realizacji inwestycji budowlanych, fotowoltaicznych, ale sprawdzają się też przy organizacji wydarzeń masowych w plenerze. Zabezpieczają grunt przed konsekwencjami działań technicznych i zachowują wysokie standardy bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć o zasadach tworzenia drogi tymczasowej?
Wiele rodzajów do wyboru i dopasowanie do potrzeb inwestycji budowlanej
W wypożyczalniach występuje wiele rodzajów płyt do budowy tymczasowych dróg, w tym drewniane, aluminiowe lub wykonane z nowoczesnych kompozytów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Lżejsze panele to mniejsze koszty transportu i łatwość montażu, ponieważ nie trzeba wykorzystywać w tym celu cięższego sprzętu, chociażby hydraulicznego dźwigu samochodowego. Droga tymczasowa przenosi obciążenia stosowanych na terenie urządzeń, czy to samochodów osobowych, maszyn budowlanych, ciężarówek. Nawierzchnia drogi tymczasowej nie może uszkadzać wrażliwych miejsc gruntu. Po demontażu paneli nie powinien zostać ślad po zastosowanym materiale, dlatego jedna z kluczowych zasad dotyczy wyboru optymalnej, bezpiecznej dla właściciela gruntu technologii.
Prawidłowa organizacja placu budowy
Drogi tymczasowe wykonuje się z płyt prefabrykowanych lub właśnie wypożyczanych, więc kolejne problemy do rozwiązania to dojazd na miejsce realizacji robót i przygotowanie odpowiedniego zaplecza technicznego. Ilu monterów wystarczy do montażu, czy potrzeba ciężkiego sprzętu, a może instalacją zajmuje się wypożyczalnia? Drogi tymczasowe nie muszą przyjmować formatu jednokierunkowego, ale również dwukierunkowy. Dobra praktyka to wyznaczanie takiego ciągu komunikacyjnego, w którym cięższe pojazdy nie muszą zawracać, ani się cofać, tylko pokonują wyraźnie oznaczony kanał. Dzięki takiej organizacji spada ryzyko wypadków i nieporozumień w zarządzaniu. Drogi z układem dwukierunkowym zajmują najczęściej mniej przestrzeni. Dużo zatem zależy od całego układu placu budowy i do czego droga tymczasowa ma w ogóle służyć. Płyty wykonane z tworzyw sztucznych układa się aktualnie na terenach podmokłych, o trudniejszej strukturze, więc technologie lżejsze, kompozytowe, aluminiowe wypierają dotychczas najpopularniejsze płyty betonowe. Prefabrykowane elementy dowozi się w zależności od zapotrzebowania, a nawet uszkodzony panel wymienia się dość szybko. Pewien zapas paneli przyda się w standardowym składzie materiałów budowlanych. Drogi tymczasowe wchodzą w skład prawidłowego ciągu zaopatrzenia na budowę, więc muszą spełniać na tyle dobry standard techniczny, aby wytrzymać cały czas robót.
W jakim momencie podejmuje się decyzję o wprowadzeniu dróg tymczasowych?
Utwardzanie dróg rozpoczyna się po uzbrojeniu i ogrodzeniu, wyznaczeniu terenu inwestycji budowlanej, nie wcześniej. Dopiero podstawowy układ infrastruktury pokazuje, jaka droga spełni najlepiej zadanie. Przed rozpoczęciem układania paneli wypada przeanalizować układ dróg gminnych i najbliższych dojazdowych.
Na zakończenie
Prawidłowy montaż dróg tymczasowych ze sprawdzonych, prefabrykowanych elementów to jedna z obowiązkowych czynności ułatwiających zarządzanie inwestycjami budowlanymi.