28 maja 2022
  • Home
  • Budownictwo
  • Czym są wkręty ciesielskie, jakie jest ich zastosowanie oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
wkręty ciesielskie

Czym są wkręty ciesielskie, jakie jest ich zastosowanie oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

By on 27 kwietnia 2022 0 13 Views

Wkręty ciesielskie to element łączeniowy. Służą do trwałego połączenia ze sobą elementów drewnianych. Cechują  się bardzo dużą wytrzymałością. Ich budowa nie jest przypadkowa. Wkręty ciesielskie dobrej jakości są wykonane w taki sposób, aby łatwiej wgłębiać się w drewniane konstrukcje. Zapewniają to między innymi nacięcia na ostrzu czy też karby na gwincie. Pozwala to na możliwość połączenia elementów stworzonych z nawet bardzo twardego drewna.

W jaki sposób można wykorzystać wkręty ciesielskie?

Wkręty ciesielskie mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej jednak są wykorzystywane podczas łączenia elementów konstrukcji szkieletowych – krokwi, łaty czy też więźby dachowej. Bardzo często stosowane są podczas budowy domów szkieletowych. Kolejnym zastosowaniem wkrętów ciesielskich jest chociażby skręcanie dwóch belek ze sobą, gdzie dosyć istotne jest ścisłe przyleganie do siebie elementów. Bardzo dużą popularnością cieszy się również wykorzystywanie ich do mocowania podłóg oraz tarasów, ponieważ idealna budowa wkrętu zapewnia nie tylko prosty montaż, ale również i demontaż. Często można również spotkać się z zastosowaniem ich w meblarstwie.

Na co należy zwrócić uwagę podczas doboru odpowiednich wkrętów ciesielskich?

Przede wszystkim ważna jest jakość produktu. Przed wyborem odpowiednich wkrętów ciesielskich w pierwszej kolejności na niej należy się skupić, aby były wykonane z precyzją i z dobrych surowców. Ważne jest to, ponieważ tylko wyroby dobrej jakości będą w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie oraz zapewnić ścisłe połączenie elementów, co w przypadku niektórych konstrukcji nie jest tylko kwestią estetyki, ale również i bezpieczeństwa. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas doboru odpowiednich wkrętów ciesielskich jest sposób ich wkręcania, ponieważ może mieć on spore znaczenie jeśli chodzi o stabilne połączenie elementów. Warto również spróbować oszacować jakiej długości oraz grubości wkręty są potrzebne, ponieważ źle dobrane, które będą zbyt długie i za grube mogą uszkodzić drewno oraz wyglądać nieestetycznie. Z kolei jeśli wkręty ciesielskie będą zbyt krótkie nie połączą dobrze elementu, dlatego też nie będą spełniać swojej roli i będą bezużyteczne.

Jak można słusznie zauważyć wkręty ciesielskie mają bardzo szerokie zastosowanie i są głównie wykorzystywane do łączenia elementów drewnianych. Wyróżnia je zapewnienie ścisłego połączenia oraz możliwość utrzymania dużego ciężaru, ale aby w pełni wykorzystać ich cechy należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach podczas wyboru odpowiednich.