27 maja 2024
  • Home
  • Firma
  • Własna firma – o czym należy pamiętać
Własna firma

Własna firma – o czym należy pamiętać

By on 25 maja 2018 0 1007 Views

Obecnie przepisy dość szybko się zmieniają, co zauważają szczególnie osoby zainteresowane prowadzeniem własnej działalności. Sprawiają one, że jej otwarcie jak również prowadzenie w późniejszym czasie nie jest tak trudne jak widziano to kilkanaście lat temu. Jednakże w sytuacji, gdy ktoś zamierza otwierać własną firmę, powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pozwolenia i dokumenty

Aby firma mogła funkcjonować, niezbędne jest jej wpisanie do odpowiednich rejestrów. W zależności od wybranej formy prawnej będą to między CEDIG lub KRS. Ponadto wcześniej dobrze jest sprawdzić, czy do prowadzenia firmy w określonej branży nie jest wymagane pozwolenie czy też potwierdzone dokumentami umiejętności właściciela firmy. Jeżeli są potrzebne, warto je załatwić nieco wcześniej. W momencie, gdy firma zostaje zgłoszona, powstaje bowiem obowiązek zapłaty podatków i składek ubezpieczeniowych, a bez ważnych pozwoleń nie będzie można zarabiać.

Firma powinna także posiadać konto bankowe, które zgłasza się między innymi w Urzędzie Skarbowym. Warto więc nieco wcześniej sprawdzić oferty banków w tej kwestii, aby podjąć jak najbardziej korzystną decyzję. Obecnie otwarcie firmy nie wymaga biegania po kilku urzędach, wystarczy zgłosić się do Urzędu Miasta lub Gminy, które po złożeniu formularzy przesyłają dalej, czyli do US i ZUS niezbędne informacje.

Jak wybrać dobrą działalność

Przed rozpoczęciem działalności warto sprawdzić, czy znajdzie ona na rynku zadowalającą liczbę odbiorców. Z każdym rokiem w każdej branży przybywa bowiem nowych podmiotów, tym samym konkurencja jest coraz wyższa. Jeżeli jednak ktoś znajdzie taką branżę, w której jest zapotrzebowanie na usługi, z pewnością nie będzie narzekał na brak klientów. Korzystnie jest wcześniej zrobić rozeznanie rynku, aby wiedzieć jak się przygotować do prowadzenia działalności. Dlatego też od pomysłu do otwarcia własnej firmy często mija sporo czasu, który przeznaczany jest właśnie na przygotowania i opracowanie strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.