27 maja 2024
Jak rozkręcić własny biznes?

Jak rozkręcić własny biznes?

By on 25 maja 2018 0 913 Views

Rozpoczęcie własnego biznesu dla wielu z nas wydaje się czymś nierealnym. Jednakże, jeśli nie odpowiada nam praca pod cudzym kierownictwem, chcemy mieć więcej swobody, wpływu na własną pracę, lepsze zarobi bądź prestiż, a może po prostu mamy jakiś skromny, unikatowy zalążek własnego pomysłu – być może warto się tym zainteresować? W obecnych czasach wiele jest przecież firm rozkręcanych przez młodych ludzi, które po czasie potrafią generować ich właścicielom naprawdę godne przychody, a także sporą satysfakcję. Jednak jak do tego dojść?

Wszystkiego można się nauczyć

Kluczem do otwarcia własnej działalności, będzie edukacja. Jednak, nie edukacja jaką znamy ze szkół, nudna i niepraktyczna, a edukacja przedsiębiorcza. Jest to specyficzna gałąź edukacji, którą planujemy my sami, a realizujemy ją podejmując się wielu potencjalnie niepozornych prac. Jak to działa? Opiszę to na przykładzie.

Tomek mieszka na obrzeżach dużego miasta. Nie radził sobie zbyt dobrze w szkole gastronomicznej, często imprezował, a zamiast jeździć do szkoły, wolał udawać się na podróże swoim samochodem. Wobec czego gdy nie udało mu się zdać roku, ojciec kazał mu iść do pracy. Przeglądając w internecie oferty pracy, trafił na ogłoszenie od lokalnego pszczelarza, który poszukiwał osoby która będzie rozwoziła jego wytwory samochodem do znajomych sklepikarzy w mieście. Tomek podjął tę pracę bez zamiaru specjalnego angażowania się w nią, jednakże mimowolnie, podczas pracy, rozmawiając z pszczelarzami oraz sprzedawcami, nauczył się od zaplecza jak funkcjonuje biznes pszczelarski, zdobył kontakty handlowe, a po czasie udało mu się odłożyć pewną ilość pieniędzy.

Co było dalej? Tomek przypomniał sobie, iż przed rzuceniem szkoły chciał zostać cukiernikiem. W związku ze zdobytym doświadczeniem i kontaktami, postanowił zebrać się na krok o którym kiedyś nawet by nie pomyślał. Poświęcił odpowiednią ilość czasu na dokształcenie się, po czym założył własną firmę zajmującą się przetworami z miodu. Miód kupował od znajomego pszczelarza, a produkty sprzedawał zapoznanym sprzedawcą. Z początku pracował sam, ale po czasie jego firma rozrosła się i mógł czerpać z niej coraz większe korzyści.

Tomek jest postacią fikcyjną, ale przedstawia historię jakich wiele dookoła nas. Tak naprawdę by otworzyć biznes, nie trzeba być super bogatym, bądź posiadać niewyobrażalnych umiejętności. Wystarczy mieć chęć do nauki i działania, a pomysł po czasie pojawi się sam.

  Biznes