16 czerwca 2024
Piękny trawnik - czy to trudne?

Piękny trawnik – czy to trudne?

By on 25 maja 2018 0 1674 Views

Co jest jednym z istotnych argumentów przemawiających za zmianą lokum z mieszkania na dom? Dla wielu osób będzie tym argumentem posiadanie własnego ogrodu. Czas spędzony w przydomowym ogródku, niezależnie czy będzie to leniuchowanie i odpoczynek, czy też wykonywanie prac pielęgnacyjnych to świetny sposób na relaks. Piękny i zadbany ogród wymaga nakładu pracy i cierpliwości. Ogród nabiera kształtu i wyglądu dopiero po kilku latach od posadzenia roślin. I to pod warunkiem, że te rośliny będą odpowiednio pielęgnowane. Jest jednak taki element ogródka który może nas cieszyć już praktycznie w kilkadziesiąt dni po rozpoczęciu prac.

Piękny trawnik – ozdoba każdego ogrodu

Tym elementem jest trawnik. Soczyście zielona murawa to wspaniała ozdoba i element bez którego praktycznie żaden ogród obyć się nie może. Czy założenie i utrzymanie pięknego trawnika jest trudne? Tak i nie. Posianie trawnik wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu, jego wyrównania, odchwaszczenia i ewentualnie użyźnienia. Jeżeli teren otaczający nasz nowy dom jest mocno zaniedbany (na przykład po budowie) nakład pracy będzie spory.  Sama pielęgnacja trawnika nie wymaga specjalnych umiejętności, ale jest czasochłonna i niezbędna jest regularność.

Pielęgnacja trawnika – zadanie na cały sezon

Czynności pielęgnacyjne można podzielić na te wykonywanie wiosną, jesienią oraz całoroczne (całosezonowe). Wiosną należy trawnik „pobudzić” do życia. Niezbędna jest jego aeracja, wygrabienie martwych elementów roślin, mchu, umożliwienia dotarcia do gleby tlenu. Przy starszych trawnikach niezbędna może być dosyć intensywna wertykulacja. Wiosną także nawozimy trawnika. Nawożenie (w zależności od wybranego rodzaju nawozu) powtarzamy co kilka tygodni, aż do późnego lata. Ostatnie jesienne nawożeni powinno być wykonane specjalną mieszanką która ma za zadanie przygotować trawę do zimowania. Przez cały natomiast sezon najważniejszą i niezbędną czynnością jest koszenie. Aby nasz trawnik wyglądał świeżo i pięknie koszenie nie może być zaniedbywane i powinno być wykonywane regularnie co 5-7 dni. Prace związane z utrzymaniem trawnika, mogą być bardzo przyjemne i relaksujące, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że efekty są szybkie i doskonale widoczne. A to przecież pozytywnie motywuje.