16 sierpnia 2022
szalunki do schodów

Szalowanie betonowych schodów – zrób to poprawnie

By on 5 listopada 2021 0 106 Views

Prawidłowe szalowanie schodów odbija się na jakości wykończenia nieruchomości i ogranicza problemy techniczne z betonem w przyszłości. Jak wykonać deskowanie schodów betonowych w prawidłowy sposób i nie narazić się na zbyt wysokie koszty?

Jakie materiały?

Najczęściej do szalowania schodów wykorzystuje się drewno lub płyty ze względu na niższy cennik występujący w wypożyczalniach. Wszystkie prace można wykonać samodzielnie, ale wynajem szalunków to znacznie lepsze rozwiązanie z prostego powodu. Specjaliści nie tylko dostarczają system dopasowany do konkretnego projektu schodów, ale pomagają w montażu i rozbiórce konstrukcji tymczasowej po zakończeniu robót. Inwestor nie musi się również martwić transportem.

Trzeba uważać na to, żeby schody nie wyszły krzywe

Zachowanie właściwego poziomu schodów to priorytet przy tworzeniu deskowania. Konstrukcja tymczasowa wymaga najczęściej dodatkowego podparcia w celu utrzymania mieszanki betonowej we właściwej pozycji. Przed wykonaniem szalowania trzeba ocenić dokładną lokalizację schodów, wysokość oraz szerokość i układ. Przygotowanie deskowania schodów i to przez doświadczonych specjalistów to nawet 2 dni robocze, więc to zadanie wymagające odpowiedniego know how i zastosowania listwy, sklejki odpornej na wodę, płyt, czy innych materiałów dopasowanych do specyfiki projektowej. Nie można takich zadań powierzać pracownikom niewykwalifikowanym. Inwestorzy, którzy samodzielnie podejmują się tworzenia deskowania najczęściej borykają się z problemem pomiarów i złego wyrównania, a poprawki kosztują. Z tego powodu usługi budowlane warto połączyć od razu z wynajmem szalunków.

Różnice występujące w deskowaniu różnych rodzajów schodów

Nieco inaczej wygląda deskowanie schodów zabiegowych, żelbetowych i zewnętrznych. Schody zabiegowe wymagają bardzo precyzyjnego podejścia ze względu na skomplikowany układ. Natomiast przy schodach zewnętrznych trzeba przeanalizować rodzaj gruntu. To bardzo ważne, ponieważ błędy w ocenie gruntu spowodują z czasem przechylenie konstrukcji schodów realnie zagrażając użytkownikom. Krzywe schody to wina złego szalowania i dlatego na takich usługach budowlanych nie wolno oszczędzać.

O czym warto pamiętać przy planowaniu deskowania schodów?

  • wynajem szalunków poprzedza analiza dokumentacji schodów,
  • w pracach warto wykorzystywać materiały odporne na wilgoć, certyfikowane, od rekomendowanych na rynku wypożyczalni,
  • lepiej poświęcić więcej czasu na szalowanie, co pozwoli ograniczyć ryzyko powstania krzywych schodów,
  • deskowanie musi pasować zawsze do rodzaju schodów i nie ma od tej reguły odstępstw.

Proste schody to nieco większe oszczędności

Bardzo proste schody zapewniają nieco więcej oszczędności i tak naprawdę wyglądają bardzo estetycznie, nawet w nowoczesnych projektach nieruchomości. Przed wyborem usług budowlanych warto przeanalizować dotychczasowe doświadczenie wykonawców przy tworzeniu szalunków do schodów. Kluczowa pomoc pochodzi z wypożyczalni szalunków, która jest w stanie dopasować się nawet do skomplikowanych wytycznych inwestorów.