27 maja 2024
Karmienie piersią - trudne początki

Karmienie piersią – trudne początki

By on 25 maja 2018 0 1697 Views

Karmienie piersią jest dla dziecka niezwykle ważne. Mleko matki zawiera mnóstwo wartości odżywczych potrzebnych maluchowi w rozwoju, a sam proces karmienia zapewnia maluchowi bliskość mamy i poczucie bezpieczeństwa. Większość kobiet już będąc w ciąży planuje karmienie dziecka piersią. Nie wszystkie jednak zdają sobie sprawę, że nie jest to zawsze prosta sprawa.  

Laktacja u każdej kobiety przebiega inaczej. Ważne jest, aby noworodek został jak najszybciej po porodzie przystawiony do piersi, znacząco zwiększa to szansę karmienia piersią. Jednak nie wszystkie matki mają pokarm od razu. Często potrzebny jest czas, częste przystawianie dziecka i pobudzanie piersi laktatorem, a także wsparcie osób bliskich. Początki bywają trudne – nawał pokarmu, zastoje w piersiach, problemy z pękającymi brodawkami i ssaniem malucha, te wszystkie rzeczy spadają na świeżo upieczoną mamę niespodziewanie. Ważne, aby prosić o pomoc już w szpitalu.  

Mam pokarm, a moje dziecko ciągle płacze 

Kiedy laktacja zostanie w miarę ustabilizowana, matka zaczyna podchodzić do karmienia z większym spokojem i pewnością. Niestety zdarza się, iż pomimo dużej ilości pokarmu niemowlę płacze. Wtedy matka zastanawia się, czy faktycznie posiada wystarczającą ilość pokarmu, czy jej dziecko nie jest głodne. Na tym etapie najczęściej podaje się dziecku mleko modyfikowane, z różnym efektem.  Tymczasem płacz niemowlaka niekoniecznie powodowany jest głodem. Przyczyn niepokoju u dziecka jest klika: zaspokojenie potrzeby bliskości, kolka niemowlęca, czy też skok rozwojowy. Początkowo matce trudno jest odgadnąć dlaczego jej dziecko płacze. Bardzo pomocne w takich przypadkach są spotkania z doradcami laktacyjnymi, czy przeszkolonymi położnymi, które rozwieją wątpliwości młodej mamy i pomogą ustalić przyczynę płaczu. 

Karmienie piersią powinno sprawiać matce przyjemność. Początkowe problemy sprawiają, że matki często rezygnują z karmienia piersią, jednak jeżeli uda im się przetrwać trudny okres, czeka ich cudowna droga mleczna wraz z maluchem.

  Dziecko