18 lipca 2024
Tablet czy czytnik e-booków?

Tablet czy czytnik e-booków?

By on 25 maja 2018 0 1924 Views

Jeśli lubisz czytać książki i treści w internecie, zapewne masz dylemat. Trudno bowiem wybrać urządzenie, które umożliwi jednoczesne korzystanie z tak odmiennych funkcji w maksymalnie komfortowy sposób. Czy istnieje tutaj kompromis?

Różnice między czytnikiem e-booków a tabletem multimedialnym

Jak sama nazwa wskazuje, tablet jest urządzeniem, za pomocą którego możesz korzystać z multimediów. Ma kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD (zazwyczaj o przekątnej 7-10 cali), głośniki, system operacyjny oraz możliwość podłączenia do wi-fi lub korzystania z własnej sieci. Słowem: możesz na nim oglądać filmy, słuchać muzyki i przeglądać internet. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pobierać na niego e-booki oraz dokumenty.

Czytnik e-booków natomiast służy wyłącznie do czytania książek. Jest znacznie prostszym urządzeniem niż tablet. Prawdziwy czytnik jest wyposażony w monochromatyczny ekran e-papierowy, który charakteryzuje się niezwykłym podobieństwem do kartki w „analogowej” książce. Dzięki temu czytanie za jego pomocą jest wyjątkowo komfortowe i nie męczy wzroku. Zazwyczaj czytnik ma swój prosty system operacyjny i możliwość instalowania aplikacji oraz przeglądania internetu, jednak nie jest to najbardziej wygodne rozwiązanie.

Co wybrać do czytania książek – czytnik czy tablet?

Jeśli czytasz dużo, znacznie lepiej sprawdzi się u Ciebie czytnik. Jest po prostu korzystniejszy dla Twojego wzroku. Jego ekran nie odbija światła, nie męczy więc oczu i jest czytelny nawet w mocnym słońcu. Dodatkowo, nie wymaga też podświetlenia świecącego prosto w Twoją twarz – jeśli już, to jest „doświetlany” diodami skierowanymi na ekran.

Jeśli czytasz sporadycznie, ale zależy Ci na funkcjach multimedialnych, wybierz tablet. To znacznie bardziej wszechstronne urządzenie. Jego parametry pozwalają na szybsze działanie niż w przypadku czytnika, a także na korzystanie z dodatkowych funkcji. Dodatkowo, czytniki raczej nie posiadają złącza słuchawkowego ani głośników, co automatycznie wyklucza je jako narzędzie do słuchania audiobooków.

Co wybierasz – czytnik czy tablet multimedialny?