8 maja 2024
  • Home
  • Biznes
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki proofingowej?
drukarka wielkoformatowa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki proofingowej?

By on 3 stycznia 2022 0 178 Views

Podczas przygotowywania plików do druku proofing pomaga uniknąć przykrych niespodzianek. W przypadku kontroli rozmieszczenia elementów graficznych czy sprawdzenia, czy tekst nie zawiera literówek zazwyczaj wystarczający jest tzw. soft proofing, czyli symulacja finalnej wersji wydruku dokonana na ekranie komputera. Jeśli chcesz jednak sprawdzić także gamę kolorystyczną, niezbędne będzie przeprowadzenie wydruku próbnego, czyli hard proofing. Czym cechują się drukarki proofingowe, które radzą sobie z takimi zadaniami?

Ploter czy zwykła drukarka?

W przypadku plików o sporych wymiarach (takich jak choćby billboardy) zazwyczaj najlepsze efekty zapewni proofing przy pomocy plotera. Ploter umożliwia przeprowadzenie wydruku na papierze o dużym formacie (np. A0). Z tego powodu bywa nazywany jest drukarką wielkoformatową. Plotery rzadko kiedy wymagają dodatkowej kalibracji. Minusem plotera jest jednak wysoki koszt sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych. Bardziej budżetowym rozwiązaniem jest drukarka cyfrowa, której zaletą są również niewielkie gabaryty. Sprawdzi się ona dobrze w przypadku proofów materiałów o niewielkim formacie, np. ulotek czy broszur.

Kluczem jest gamut

Podczas wyboru drukarki przeznaczonej do proofingu najistotniejszym parametrem jest gamut, czyli przestrzeń barw. Im szerszy gamut, tym lepsze odwzorowanie kolorów na wydruku. W przypadku drukarki za szerokość gamutu odpowiada przede wszystkim liczba używanych atramentów. Wysokiej jakości drukarki proofingowe korzystają z 8, a niekiedy nawet 12 różnych tuszy. Podczas wstępnej oceny możliwości sprzętu przydatnym wskaźnikiem jest skala odwzorowania kolorów Pantone. Porządne drukarki powinny pozwalać na odwzorowanie przynajmniej 92% barw z tej skali.

Możliwość druku na niemal każdym papierze

Innym istotnym wyznacznikiem jakości drukarki jest jej dostosowanie do pracy z różnego rodzaju papierem. Drukarki proofingowe z prawdziwego zdarzenia umożliwiają wydruk na m.in. na cienkim papierze gazetowym czy papierze ilustracyjnym o bardzo wysokiej gramaturze. Niektóre drukarki umożliwiają nawet wydruk na papierze okładkowym o grubości do 1,5 mm. Pozwala to na przeprowadzenie realistycznych prób proofingowych, które wiernie odwzorują gamę kolorystyczną, którą ujrzysz na finalnej wersji materiału kierowanego do druku.

Co zrobić przed zakupem?

Przed dokonaniem zakupu warto poprosić sprzedawcę o możliwość samodzielnego przeprowadzenia testu jakości wydruku. Najłatwiej przeprowadzić go przy pomocy spektrofotometru. Taki sprzęt również jest dość kosztowny, więc warto rozważyć skorzystanie z usług wypożyczalni. Pamiętaj, że test powinien być przeprowadzany w pomieszczeniu o odpowiednio zimnym oświetleniu – 4000 Kelwinów to absolutne minimum. Na zakończenie warto dodać, że oprócz drukarki proofingowej koniecznym krokiem jest zaopatrzenie się w specjalistyczne oprogramowanie pozwalające na dokonywanie wydruków zgodnych ze standardem ISO 12647-2.

  Biznes