29 marca 2024
rzepak ozimy

Zadbaj o dobre przezimowanie rzepaku

By on 21 grudnia 2021 0 173 Views

Rzepak ozimy jest rośliną bardzo wrażliwą na niskie temperatury. Co wpływa na jego słabe zimowanie i czy można zrobić coś, by temu zapobiec?

Odmiana rzepaku

Kluczową kwestią dla dobrego przezimowania rzepaku jest wybór odmiany o wysokiej mrozoodporności. By nie wystawiać rośliny nadmiernie na działanie niskich temperatur, nie należy wysiewać jej na wzgórkach – to właśnie tam śnieg znika w pierwszej kolejności, dlatego rzepak będzie narażony na silny wiatr i mróz.

Faza rozwojowa i kondycja roślin

Rzepak powinien przed zimą wykształcić 8-9 liści w optymalnych warunkach i wytworzyć szyjkę korzeniową o średnicy 10-12 mm. Pąk wierzchołkowy powinien wystawać najwyżej 3 cm ponad powierzchnię gleby. Prawidłowo rozbudowany korzeń rzepaku to taki z dużą ilością korzeni bocznych. Przy zbyt mało lub nadmiernie wyrośniętych roślinach wzrasta ryzyko nieprawidłowego przezimowania. Niekorzystne warunki atmosferyczne i zaniedbania agrotechniczne przyczyniają się do nadmiernej wybujałości rzepaku, a to z kolei może prowadzić do wysmolenia i przemarznięcia.

Obsada roślin

Prawidłowe obsadzenie roślin rzepaku umożliwia im wykształcenie grubej szyjki korzeniowej. Dzięki temu gromadzą więcej składników pokarmowych i mają szansę na lepsze przezimowanie. Odpowiednia obsada wynosi 40‑60 roślin/m2 dla odmian populacyjnych oraz 35‑45 roślin/m2 dla odmian mieszańcowych. Większa gęstość siewu prowadzi do nadmiernej wybujałości roślin i wytworzenia zbyt cienkiej szyjki korzeniowej.

Szkodniki i chwasty

Rzepak jest przede wszystkim narażony na szkodniki takie jak pchełki ziemne i rzepakowe, gnatarz, tantniś krzyżowiaczek, śmietka kapuściana i mszyce. Do nieprawidłowego zimowania przyczyniają się głównie wżery na korzeniu pozostawiane przez śmietki. Mszyce mają z kolei możliwość przenoszenia na rzepak niebezpiecznej choroby wirusa żółtaczki rzepy.

Także chwasty przysparzają plantatorom wielu problemów. Zachwaszczenie o średnim natężeniu może powodować straty nawet o wysokości 25%. To sprawia, że uprawa nierzadko przestaje być opłacalna. Ochrona rzepaku polega w tym przypadku na stosowaniu odpowiednich preparatów, które można kupić w sklepach rolniczych. Pomocne będą przede wszystkim herbicydy. Najtańszym i skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie oprysku bezpośrednio po siewie. Jeszcze większą skuteczność można uzyskać stosując zabiegi nalistne, lecz wiążą się one z wyższymi kosztami i uzależnieniem od warunków. Chwasty powinny zniknąć z plantacji przed nadejściem niskich temperatur – zwiększa to szansę na dobre przezimowanie rzepaku.

Podsumowanie

Rzepak jest wrażliwą rośliną, która źle reaguje na działanie niskich temperatur. By móc podjąć kroki umożliwiające dobre przezimowanie rzepaku, należy poznać przyczyny potencjalnych problemów. Są to m.in. wybór niewłaściwej odmiany rośliny, nieprawidłowy wzrost i obsada oraz wpływ szkodników i chwastów na roślinę. Warto zapoznać się z zasadami obsady rzepaku i wspomagać się preparatami ochrony roślin dostępnymi w sklepach.

 

  Biznes