29 marca 2024
  • Home
  • Biznes
  • Żywotność wózka widłowego – wskazówki, jak ją przedłużyć
widły do widlaka

Żywotność wózka widłowego – wskazówki, jak ją przedłużyć

By on 28 stycznia 2022 0 178 Views

Prawidłowa eksploatacja wózka widłowego, a także regularny serwis odbijają się na żywotności pojazdu. W jaki sposób wpłynąć pozytywnie na długość życia wózka widłowego? Poniżej kluczowe wskazówki.

Powszechne problemy i metody przeciwdziałania

Operator wózka widłowego powinien w prawidłowy sposób ustawiać widły i nie może nadwyrężać, właściwie nigdy maksymalnego udźwigu, ponieważ to grozi negatywnymi konsekwencjami technicznymi, często niestety kosztownymi w naprawie. Regeneracja wideł oraz regeneracja hydrostatu to powszechne problemy zgłaszane w serwisach wózków widłowych. Z tego powodu nie można poruszać się z uniesionymi widłami, ani tym bardziej przesadzać z prędkością, czy wjeżdżać do miejsc niezabezpieczonych lub na zewnątrz bez wcześniejszej kontroli podłoża i drogi hamowania. Operator musi wystrzegać się utraty widoczności. W takim przypadku dochodzi nie tylko do zagrożenia ładunku, ale również zdrowia pracowników poruszających się przed urządzeniem. Awaria wózka widłowego najczęściej pociąga za sobą dodatkowe konsekwencje dla operatora i firmy ze względu na ryzyko uszkodzenia lub wręcz utraty towaru. Regularne przeglądy stanu technicznego połączone ze szkoleniami BHP to dobry pomysł na zwiększenie świadomości całej kadry. Inni pracownicy nie mogą wchodzić na drogę wózka widłowego, bo każdy bardziej dynamiczny, nieprzemyślany manewr w najczęściej wąskich kanałach grozi wypadkiem. Żywotność wózka widłowego zależy w dużym stopniu od otoczenia i świadomości doświadczonego operatora, a nie tylko od kwestii technicznych, o czym warto pamiętać przy planowaniu ścieżek komunikacji w magazynach, czy w innych zakładach.

Rozszerzenie kontroli przez wyspecjalizowany serwis i aktualizację oprogramowania akumulatora

Niektóre serwisy wózków widłowych umożliwiają aktualizację oprogramowania, albo wgranie systemów do oceny pracy akumulatora. Dzięki temu operator może śledzić na bieżąco stan kluczowych elementów i podjąć lepiej decyzję o zgłoszeniu naprawy. Przeciwdziałanie zagrożeniom to najlepsza praktyka na zwiększenie żywotności wózka widłowego. W tym celu operator dokonuje kontroli otoczenia, w którym porusza się pojazd, przeglądu baterii i wrażliwych elementów. Codziennie wypada sprawdzić, czy wózek nie ma wgnieceń, ani problemów z pobieraniem ładunku. Przyda się do tego prawidłowa ochrona kół, stosowanie możliwie najlepszych płynów eksploatacyjnych i naturalnie eliminowanie zanieczyszczeń.

Wybór wózka i zespołu serwisowego też się liczy dla wydłużenia żywotności

Dobry pomysł to porównanie ofert serwisowych na wybrany model wózka widłowego i ocena dostępności oryginalnych części zamiennych. Nie zaleca się przeprowadzania samodzielnych modyfikacji technicznych dotyczących zwiększenia widoczności, czy innych parametrów pojazdu. Najlepiej w tym celu zgłosić się do odpowiedzialnych fachowców rozumiejących potrzeby przedsiębiorstwa. Tanie marki wózków widłowych nie gwarantują dużej żywotności, więc już na etapie wyboru przedsiębiorca ryzykuje.

Na zakończenie

Duża żywotność wózka widłowego przekłada się realnie na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa i na codzienny komfort pracy operatora.

  Biznes