27 kwietnia 2024
  • Home
  • It
  • Kwestie techniczne, o których warto pamiętać podczas tworzenia prezentacji multimedialnej w programie PowerPoint

Kwestie techniczne, o których warto pamiętać podczas tworzenia prezentacji multimedialnej w programie PowerPoint

By on 24 kwietnia 2023 0 406 Views

Tworzenie prezentacji multimedialnej to pasjonujące zajęcie, które może pochłonąć Cię bez reszty. Niestety, skupiając się na szczegółach związanych kolorystyką, typografią i wyborem grafik, łatwo zapomnieć o kwestiach technicznych, które przesądzają o tym, czy pokaz slajdów będzie się dobrze – o ile w ogóle – wyświetlał. Dlatego zanim zakończysz prace nad projektem, upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś (zapomniałaś). Jakie aspekty warto sprawdzić w szczególności?

Format prezentacji multimedialnej – 4:3 czy 16:9? A może zupełnie inny wariant?

 Projektując prezentację multimedialną w programie PowerPoint, możesz zdecydować się na jeden z dwóch podstawowych formatów4:3 i 16:9. Standardowy (4:3) odchodzi do lamusa, ustępując miejsca formatowi panoramicznemu (16:9), który w nowych wersjach oprogramowania jest wariantem domyślnym. Nie oznacza to jednak, że stanowi on jedyny słuszny wybór. Co i kiedy sprawdza się najlepiej?

Zastosuj format 4:3, gdy:

  • chcesz wyświetlać prezentację multimedialną na standardowym projektorze
  • nie potrzebujesz dużo miejsca na slajdach do wstawiania grafik
  • zamierzasz wydrukować prezentację multimedialną
  • zależy Ci na tym, aby prezentacja multimedialna utrzymana była w stylistyce retro

 

Zastosuj format 16:9, gdy:

  • chcesz wyświetlać prezentację multimedialną na monitorze wielkoformatowym lub ekranie komputera, laptopa czy też tabletu
  • potrzebujesz więcej miejsca na slajdach do wstawiania grafik
  • nie zamierzasz drukować prezentacji multimedialnej
  • zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie prezentacji multimedialnej

 

Format prezentacji multimedialnej możesz zmienić w dowolnym momencie jej tworzenia. Znajdujące się na slajdach elementy powinny przeskalować się w sposób automatyczny, od razu zyskując odpowiednie proporcje. Zanim jednak zapiszesz zmiany i zamkniesz plik, przejrzyj pokaz slajdów i upewnij się, że grafiki i treści rzeczywiście mają odpowiednią jakość.

Co ważne, program PowerPoint daje możliwość określenia niestandardowego formatu slajdów. To dobra wiadomość dla każdego, kto chce za jego pomocą stworzyć slidedocsy, ulotki, infografiki czy też materiały szkoleniowe. Wystarczy bowiem parę kliknięć, aby dostosować format dokumentu do indywidualnych potrzeb.

Format zapisu pliku prezentacji multimedialnej – jak nie popełnić błędu? 

Żeby stworzona przez Ciebie prezentacja prawidłowo wyświetlała się na danym ekranie, nie wystarczy zadbać o odpowiedni format pokazu slajdów. Liczy się również format zapisu pliku. Jeśli nie będzie on kompatybilny z wersją programu PowerPoint zainstalowaną na danym sprzęcie, prezentacja multimedialna może w ogóle się nie otworzyć lub otworzy się z błędami. Możesz jednak tego uniknąć. Jak? Oto sprawdzone sposoby.

  1. Dowiedz się, jaka wersja programu PowerPoint znajduje się na sprzęcie, na którym prezentacja multimedialna będzie odtwarzana, i zapisz plik w kompatybilnym rozszerzeniu. Jeśli będzie to starszy wariant oprogramowania, nie wszystkie funkcjonalności mogą być dostępne, niemniej pokaz slajdów nie powinien zawierać błędów.
  2. Wyeksportuj prezentację multimedialną jako plik pdf. Stracisz wówczas możliwość odtwarzania animacji i  wideo znajdujących się w prezentacji multimedialnej, jednak będziesz dysponować dokumentów, którego otworzenie nie powinno stwarzać problemu niezależnie od rodzaju i wieku sprzętu.
  3. Załóż konto Microsoft i korzystaj z oprogramowania Microsoft Office Online, które pozwala otworzyć prezentację multimedialną w przeglądarce internetowej. Wystarczy więc, że będziesz mieć dostęp do internetu i nic nie stanie Ci na przeszkodzie, aby odtworzyć przygotowany pokaz slajdów.

Podczas tworzenia prezentacji multimedialnej warto pamiętać o kwestiach technicznych związanych z formatem zarówno samego pokazu slajdów, jak i pliku. Pozwoli to uniknąć problemów z otworzeniem prezentacji i zagwarantuje odpowiednią jakość pokazu. Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji multimedialnej, jednak nie masz czasu na jej stworzenie? Zleć to zadanie specjalistom. Oszczędź czas i nerwy i zyskaj pokaz slajdów, który realizuje obrane cele.

  FirmaIt