27 kwietnia 2024
  • Home
  • Firma
  • Kompresory na zbiorniku — dlaczego są popularnym rozwiązaniem?

Kompresory na zbiorniku — dlaczego są popularnym rozwiązaniem?

By on 11 września 2023 0 81 Views

Małe i średnie zakłady przemysłowe i usługowe, które wykorzystują sprężone powietrza w realizowanych procesach, szukają rozwiązań elastycznych, ekonomicznych i wydajnych. Czy kompresor na zbiorniku spełnia ich oczekiwania? 

Jakie są zalety kompresora na zbiorniku?

Kompresor na zbiorniku to urządzenie służące do sprężania powietrza i przechowywania go w zbiorniku pod ciśnieniem. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, które czynią go przydatnym w różnych zastosowaniach. Sprężarka na zbiorniku zapewnia stabilne dostarczanie sprężonego powietrza. Urządzenie nie tylko wytwarza, ale również przechowuje sprężone powietrze. W ten sposób kompresor może dostarczać medium robocze nawet w przypadku chwilowych spadków wydajności sprężarki. Jest to szczególnie przydatne w aplikacjach, gdzie wymagane jest stałe ciśnienie powietrza, na przykład w narzędziach pneumatycznych. Zastosowanie zbiornika sprężonego powietrza pozwala także na zwiększenie wydajności. Dzięki zbiornikowi możliwe jest nagromadzenie pewnej ilości sprężonego powietrza. W sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania zbiornik może dostarczyć powietrze w krótkim czasie, zwiększając wydajność pracy. To umożliwia korzystanie z narzędzi pneumatycznych bez przerw na oczekiwanie na generowanie odpowiedniego ciśnienia przez sprężarkę. Ponadto zastosowanie zbiornika przy kompresorze (szczególnie sprężarce tłokowej) powoduje redukcję drgań i hałasu. Zbiornik działa jak bufor, który redukuje problem pulsacji i hałasu generowanego przez sprężarkę. 

Pochodną gromadzenia sprężonego powietrza w zbiorniku jest ograniczenie cykli pracy sprężarki, co wpływa na wydłużenie jej żywotności i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jednocześnie taki tryb pracy wpływa na oszczędność w zakresie konsumpcji energii. Kompresor na zbiorniku może pracować w trybie „stop-start”, co oznacza, że ​​wyłącza się po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia w zbiorniku i uruchamia się ponownie, gdy ciśnienie spadnie poniżej ustalonego poziomu. To pomaga w oszczędzaniu energii elektrycznej, ponieważ sprężarka nie musi działać w trybie ciągłym. Co więcej, zastosowanie kompresora na zbiorniku pozwala na elastyczne zarządzanie obciążeniem i dostosowanie produkcji sprężonego powietrza do bieżących potrzeb.

Kompresory na zbiorniku mają jeszcze jedną cechę — często, dzięki posadowieniu ich na wózku lub dodaniu kółek są mobilne. Dzięki temu można je wygodnie przewozić w miejsce, gdzie są w danym momencie potrzebne. W związku z tym, że zazwyczaj charakteryzują się kompaktową budową, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje ograniczona powierzchnia na ich posadowienie. 

Sprężarki na zbiorniku to urządzenia wielofunkcyjne i elastyczne zarazem. Pozwalają na dobór pojemności zbiornika do zapotrzebowania konkretnego zakładu. W układzie tym można zastosować zarówno sprężarkę śrubową, jak i kompresor tłokowy. W efekcie urządzenia sprawdzą się w wielu branżach gospodarki w małych i średnich warsztatach i zakładach produkcyjnych oraz usługowych.

W jakich branżach wykorzystuje się kompresory na zbiorniku?

Kompresory na zbiorniku znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach i sektorach gospodarki, dzięki swojej zdolności do sprężania powietrza i przechowywania go pod ciśnieniem. Ich popularność związana jest także z gwarancją stabilności i wydajności w zakresie dostarczania sprężonego powietrza, możliwością zwiększenia wydajności pracy oraz oszczędności poboru energii.

Sprężarki na zbiorniku powszechnie wykorzystywane są w branży automotiv, w budownictwie, rzemiośle i lakiernictwie czy przemyśle metalurgicznym, drzewnym, meblowym, spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, medycznym i wielu innych. Wykorzystywane są do zasilania narzędzi i urządzeń pneumatycznych (np. wiertarki, frezarki, spawarki, szlifierki, pistolety do malowania i lakierowania), przedmuchu, pakowania, mieszania, suszenia, a nawet transportu materiałów sypkich.

źródło: Czemar sprężarki

  Firma