16 sierpnia 2022
  • Home
  • Life Style
  • Wakacje to dobry czas na czyszczenie elewacji. Postaw na BPS i doczyść uporczywe zabrudzenia!
mycie elewacji

Wakacje to dobry czas na czyszczenie elewacji. Postaw na BPS i doczyść uporczywe zabrudzenia!

By on 30 lipca 2021 0 78 Views

Elewacje budynków, tak samo jak inne powierzchnie, brudzą się i wymagają odnowienia lub wyczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że elewację musimy czyścic co roku. Wystarczy, że co kilka sezonów wyczyścimy ją dobrymi środkami, które są do tego przeznaczone. 

To, jak często musimy myć elewację, w dużym stopniu zależy od rodzaju materiału użytego do wykończenia ścian zewnętrznych oraz położenia budynku.

Przyczyny brudzenia się elewacji

Na to, jak często i bardzo brudzi się elewacja, wpływają różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest usytuowanie budynku. Domy, które znajdują się przy nieutwardzonej lub ruchliwej drodze, położone blisko zbiorników wodnych lub lasów są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa także materiał, z jakiego wykonana jest elewacja. Najczęściej spotykanym wykończeniem są tzw. tynki porowate, czyli strukturalne. Na ich powierzchni brud nie tylko osadza się znacznie szybciej, ale także ciężej go usunąć bez użycia specjalnego środka czyszczącego.

BPS żel – postaw na sprawdzony wybór!

BPS żel to środek czyszczący przeznaczony do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni fasad budynków – w tym także do usuwania wieloletnich zabrudzeń komunikacyjno-atmosferycznych, zabrudzeń sadzą, porostów organicznych, zabrudzeń smarem oraz olejem, a także do starych, hydrofobowych powłok konserwacyjnych.

Może być on używany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, na wszystkich typach powierzchni chłonnych, np. na tynku, betonie, cegle, kamieniu naturalnym, ale również na materiałach gładkich takich jak metale, tworzywo sztuczne itp.

Ze względu na swoją żelową postać oraz zagęszczoną konsystencję, bardzo długo utrzymuje się on na powierzchniach pionowych. Stąd głównym obszarem jego zastosowania są elewacje budynków, mury, dachy, pomniki, ale i wszelkie powierzchnie poziome. Nie należy jednak stosować go na metalach szlachetnych, takich jak mosiądz, miedź lub aluminium.

Jak stosować żel do czyszczenia elewacji?

Aplikacja. Przed naniesieniem, nawierzchnię należy lekko zwilżyć wodą. Następnie, nakładamy środek za pomocą wałka malarskiego lub szerokiego pędzla poliamidowego. Ze względu na wysokie pH preparatu, odradzana jest aplikacja natryskowa.

Działanie. Aby środek skutecznie usunął silne zabrudzenia, musi działać on na powierzchni przez ok. 1 – 4 godziny. W niektórych przypadkach czas ten jednak może się wydłużyć. Przez ten czas należy zwrócić uwagę, aby środek nie wysechł – w razie potrzeby żel można lekko nawilżyć wodą. To, jak szybko zadziała BPS żel zależy od stopnia zabrudzenia powierzchni, a także tego w jakich warunkach zostaje on nałożony. Idealnym czasem na czyszczenie elewacji żelem są wakacje. Ze względu na to, że jest wówczas ciepło, efekty są widoczne szybciej, aniżeli zimą.

Zmywanie zabrudzeń. Aby szybko i skutecznie usunąć rozmiękczone zabrudzenia należy umyć myjki ciśnieniowej dostosowując ciśnienie do odporności mechanicznej powierzchni.