3 grudnia 2023
  • Home
  • Medycyna
  • Refundacja aparatu słuchowego – krótki przewodnik
refundacja aparatu słuchowego

Refundacja aparatu słuchowego – krótki przewodnik

By on 29 lipca 2021 0 194 Views

Aparat słuchowy nie jest tani, a często jest niezbędny, by pozwolić pacjentowi na dobre funkcjonowanie na co dzień. Z tego powodu często pojawiają się pytania, czy obejmuje go refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazuje się, że jest to możliwe. Otrzymanie refundacji nie jest skomplikowane. Wysokość dofinansowania jest zależna od wieku pacjenta. Kiedy można się o nią ubiegać? Ile wynosi refundacja aparatu słuchowego? Gdzie należy się zgłosić, aby utrzymać refundację? Wyjaśniamy!

Kiedy można ubiegać się o refundację aparatu słuchowego?

Aby skorzystać z refundacji aparatu słuchowego, trzeba mieć zdiagnozowany przez specjalistę niedosłuch. Istotny jest jednak stopień ubytku słuchu i wiek pacjenta. W przypadku osób do 26 roku życia wada słuchu musi wynosić przynajmniej 30 dB HL, a o refundację można się starać tylko raz na 3 lata. Z kolei po ukończeniu 26 roku życia niedosłuch musi wynosić minimalnie 41 dB HL, a o dofinansowanie można wnioskować raz w ciągu 5 lat.

Ile wynosi refundacja aparatu słuchowego?

Kwota refundacji jest zależna od wieku pacjenta oraz jego sytuacji:

  • Kwota refundacji aparatu słuchowego dla osoby, która nie ukończyła 26 lat, wynosi 2000 zł. Dofinansowanie może zostać przyznane na dwa aparaty słuchowe.
  • W przypadku osób dorosłych, które ukończyły 26 rok życia, kwota dofinansowania wynosi 700 zł. Refundację również można uzyskać na dwa aparaty słuchowe.
  • Jeśli o refundację wnioskuje inwalida wojenny lub osoba represjonowana, to po okazaniu odpowiedniej legitymacji może ona uzyskać dofinansowanie w kwocie 1000 zł.
  • Jeśli pacjent wnioskuje o refundację aparatów stosowanych na przewodnictwo kostne, to jej kwota przed ukończeniem 26 lat wynosi 1800 zł, a po ukończeniu 26 lat 1260 zł.
  • O refundację aparatu słuchowego mogą się starać jedynie osoby do 26 roku życia. Wysokość dofinansowani wynosi 2750 zł i może zostać przyznana tylko raz w ciągu 5 lat.

Jak otrzymać refundację aparatu słuchowego?

Aby otrzymać refundację na aparaty słuchowe, trzeba najpierw zbadać słuch i stwierdzić jego ubytek. Badanie można wykonać w gabinecie protetyka słuchu lub w sklepie medycznym, który oferuje taką profesjonalną usługę. Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który po wywiadzie medycznym wystawi skierowanie na wizytę u lekarza specjalisty – laryngologa. Jeśli laryngolog potwierdzi ubytek słuchu, to pacjent otrzyma zlecenie na zakup aparatów słuchowych, z którym należy zgłosić się do punktu protetyki słuchu. Zlecenie tam zostanie zarejestrowane w odpowiednim systemie, co umożliwi refundację aparatów słuchowych. Kolejnym krokiem jest już tylko dopasowanie i zakup aparatów w cenie pomniejszonej o kwotę refundacji.