- Home
- Budownictwo
- Problemy z hydrauliką w maszynach budowlanych. Serwis sprzętu w warunkach zimowych
Problemy z hydrauliką w maszynach budowlanych. Serwis sprzętu w warunkach zimowych
Elementy układu hydraulicznego w maszynach budowlanych, wskutek eksploatacji ulegają zużyciu. Z tego względu należy je systematycznie wymieniać. Ciągle goniące terminy robót budowlanych sprawiają, że wielu przedsiębiorców zwleka lub zapomina o przeglądach technicznych. To często powoduje awarie i kosztowne przestoje.
Jak zapobiegać awariom układu hydraulicznego zimą?
Zima to okres niskich temperatur, w których zmieniają się parametry cieczy oraz materiałów, z których wykonany jest układ hydrauliczny. Takie zjawisko zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Jednak stosowanie poniższych zasad, zwiększa szansę na uniknięcie problemów z hydrauliką w maszynach budowlanych. W tym celu warto:
- Rozgrzać maszynę – w niskiej temperaturze, warto uruchomić maszynę i pozwolić jej przez kilka minut pracować na wolnych obrotach. To sprawi, że ciecz nagrzeje się i prędzej osiągnie pełne właściwości smarne. Takie postępowanie z pewnością wydłuży żywotność pompy hydraulicznej.
- Systematyczne przeglądy i wymiana elementów – wielu przedsiębiorców zwleka z przeglądem maszyn budowlanych, chcąc ograniczyć koszty. Jednak w praktyce jest odwrotnie, ponieważ niesystematyczna wymiana płynów lub zużytych elementów powoduje niespodziewane przestoje. Wyeksploatowany olej lub ciecz powoduje szybsze zużycie, np. pompy. Dlatego warto korzystać z profesjonalnych usług serwisowania.
Części mechanizmów w maszynach budowlanych ulegają zużyciu wraz z eksploatacją. Dlatego niezbędny jest serwis maszyn budowlanych.
Najczęściej występujące awarie układu hydraulicznego
Układ hydrauliczny w maszynach budowlanych składa się z wielu elementów, które ulegają zużyciu. Serwis sprzętu w warunkach zimowych, pozwala uniknąć kosztownych przestojów sprzętu oraz droższych napraw. Do najczęściej występujących usterek należą:
- Spadek ciśnienia oleju wskutek rozszczelnienia węży lub elementów układu hydraulicznego
- Zapchane filtry, które utrudniają przepływ cieczy
- Awaria pompy hydraulicznej oraz zabrudzone zawory
- Uszkodzenie elektrycznych czujników ciśnienia
- Zużycie elementów pompy zębatej
- Zużycie prowadnic tłoczyska
- Zanieczyszczona ciecz robocza
W maszynach budowlanych może wystąpić o wiele więcej usterek. Jednak profesjonalne serwisowanie wydłuża żywotność elementów układu hydraulicznego i eliminuje drobne, niespodziewane przestoje. Wynajem maszyn budowlanych, jak i firmowy sprzęt wymaga systematycznych przeglądów i wymiany zużytych cieczy i części. Warto korzystać z usług fachowców, którzy posiadają wiedzę o technologiach zastosowanych w danej maszynie.