27 kwietnia 2024
powloka antygrafitti

Czy powłoka antygrafitti rzeczywiście działa?

By on 14 listopada 2022 0 490 Views

Graffiti to problem, z którym najczęściej mierzą się inwestorzy oraz budowlańcy. Rażące w oczy obrazki mogą pojawić się również na nieogrodzonych prywatnych posesjach. Jeśli obawiamy się, że dopiero co powstała czy odnowiona elewacja szybko przestanie wyglądać świeżo, rozwiązaniem może być powłoka antygraffiti, która znacząco ułatwia zmywanie niechcianych obrazków.

Powłoka antygraffiti – co to jest?

Powłoka antygraffiti to preparat, którego zadaniem jest chronienie powierzchni przed zniszczeniem. Dobrej jakości produkt powinien być dostosowany do powierzchni o różnej chłonności, nie odbarwiać oraz mieć właściwości przepuszczalne. Wyróżnia się powłoki antygraffiti trwałe i półtrwałe. Bardziej wytrzymałe preparaty będą wciąż chronić ścianę budynku, gdy zmyjemy pierwsze niechciane graffiti. W wypadku niektórych produktów konieczne może się okazać dołożenie nowej warstwy, żeby powłoka zachowała swoją skuteczność. Dzięki temu, że preparat nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, może być stosowany także na dziedzińcach.

Jak działa powłoka antygraffiti?

Po nałożeniu na elewację powłoki antygraffiti, utworzy się na niej warstwa, która będzie osłaniać tynk. Dzięki temu, farbę będzie trudniej nałożyć, a jeśli już się to uda – to usunięcie jej nie nastręczy nam wielu kłopotów. Do czyszczenia wystarczy ciepła woda, ewentualnie z kroplą detergentu. Warto dodać, że powłoka antygraffiti chroni nie tylko przed grafficiarzami. Dodatkowo będzie ochraniać powierzchnię przed promieniowaniem UV, wilgocią, a także zabrudzeniami. W wypadku nowych lub odnowionych budynków, jest to świetny sposób na zachowanie nieskazitelnego wyglądu elewacji na dłużej.

Powłoka antygraffiti – jak prawidłowo nałożyć preparat?

Żeby powłoka antygraffiti spełniała swoją funkcję, musi zostać poprawnie nałożona. Pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne umycie ściany budynku. Potem poleca się nałożyć tzw. grunt pod powłoki permanentne – dzięki niemu podłoże stanie się bardziej „stabilne” i lepiej przyjmie preparat. Samą powłokę antygraffiti należy nałożyć na suchą już elewację. Można to zrobić za pomocą zwykłego pędzla. Lepiej nie kończyć pracy na pierwszej warstwie; warto nałożyć ok. 3 warstwy, żeby mieć pewność, że powłoka pokrywa całą powierzchnię. Zabieg taki, jeśli wcześniej nie dojdzie do zmycia preparatu wraz z graffiti, należy powtarzać co mniej więcej 3 lata.

Podsumowanie

Największą zaletą powłoki antygraffiti jest opłacalność takiego rozwiązania. Taniej jest zakupić preparat, niż płacić za odnowienie ściany, która już została zniszczona. Powłoka antygraffiti, poza ułatwieniem usuwania kolorowych farb i spray’ów, zniechęci też grafficiarzy już na wstępie, bo tworzone na niej obrazki będą się rozmazywać.