18 lipca 2024
  • Home
  • Biznes
  • Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy?
system monitoringu

Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy?

By on 11 kwietnia 2022 0 236 Views

Decyzja o zamontowaniu monitoringu przez wiele osób rozumiana jest jako narzędzie pozwalające poprawić bezpieczeństwo posiadanego mienia. System monitoringu umożliwia nie tylko łatwą identyfikację niepożądanych osób wkraczających na teren naszej posiadłości, ale także pełni funkcję odstraszacza. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto zdecydować się na takie urządzenia, które nie tylko rejestrują obraz, ale także wyróżniają się wysoką jakością nagrywanego obrazu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na rejestrowanie obrazu, jednak najbardziej podstawowy podział pozwala podzielić je na urządzenia przewodowe oraz bezprzewodowe.

Monitoring przewodowy – czy warto?

Zwolenników monitoringu przewodowego jest tak samo wielu co jego przeciwników. Wydawać by się mogło, że doprowadzanie kabli do poszczególnych urządzeń w XXI wieku to przeżytek, jednak nadal spore grono zainteresowanych monitoringiem, wybiera właśnie to rozwiązanie. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie montażu kamer na istniejącym już budynku, to konieczność połączenia kamer z rejestratorem za pomocą przewodów wymaga prowadzenia ich po elewacji, bądź ingerowania w nią, co z kolei wiąże się z kosztami związanymi z maskowaniem. Sprawę montażu urządzeń monitorujących warto więc przeanalizować na etapie projektowania i budowy domu czy innego lokalu, doprowadzając odpowiednie kable do miejsc, w których znajdować będzie się kamera zewnętrzna. Co prawda samo rozwiązanie w postaci monitoringu przewodowego jest znacznie bardziej pracochłonne niż w przypadku urządzeń łączących się po wifi, jednak nie da się ukryć, że sieć przewodowa jest niezawodna i praktycznie bezobsługowa. Ryzyko zakłócenia działania kamer, jest praktycznie niemożliwe.

Monitoring bezprzewodowy – rozwiązanie bez wad?

Zestaw monitoringu bezprzewodowego nie wymaga doprowadzania do poszczególnych urządzeń żadnych przewodów, dlatego też, na jego montaż zdecydować może się każdy, bez konieczności zatrudniania specjalistycznej firmy zajmującej się takimi rozwiązaniami. Jednak wygoda montażu owego rozwiązania nie sprawia, że jest ono całkowicie pozbawione wad. Z punktu widzenia osoby zainteresowanej monitoringiem to bardzo wygodna alternatywa, którą zainstalować możemy w każdym momencie, bez konieczności ingerencji w elewację budynku. Jednak bezprzewodowy monitoring domu jest znacznie bardziej narażony na działanie urządzeń zakłócających, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy, przez co w krytycznym momencie okazać się może, że nasze urządzenia, mimo wysokiego zaawansowania technologicznego, zupełnie się nie sprawdziły. Aktualnie bez większego problemu sygnał radiowy zakłócony może być z odległości nawet 25 metrów, przez co, ustalenie potencjalnego sprawcy staje się niemożliwe. 

  Biznes