Gorączka u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza rodzinnego?
Gorączka jest objawem klinicznym i naturalną reakcją obronną organizmu. Pojawiająca się u dzieci budzi zaniepokojenie ich rodziców. Podpowiadamy, jak reagować w tej sytuacji i kiedy należy udać się do lekarza rodzinnego.
Objawy gorączki u dziecka
Nie sposób przegapić objawów gorączki u swojego dziecka. Przyłożenie dłoni do jego czoła pozwala wyczuć podwyższoną temperaturę ciała. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości należy skorzystać z termometru elektronicznego lub dousznego, na podczerwień. Gorączka u dzieci pojawia się zazwyczaj wieczorem, a jej charakterystyczne objawy to:
- rozpalone ciało i wypieki na twarzy,
- uczucie zimna i dreszcze,
- dziecko staje się marudne i senne,
- przyśpieszony i szybki oddech.
W czasie infekcji wyróżnia się trzy etapy gorączki u dzieci. Pierwszy objawia się szybkim wzrostem temperatury ciała i wyraźnym osłabieniem organizmu. W czasie drugiego etapu gorączka jest stała i wysoka. Ostatnia faza wiąże się ze stopniowym obniżaniem ciepłoty ciała do normalnego stanu. Należy pamiętać, że w przypadku najmłodszych dzieci ich temperatura nierzadko podwyższa się po ciepłej kąpieli lub intensywnej zabawie. Gdy gorączka przekracza 38°C należy skonsultować się z lekarzem specjalistą jakim jest pediatra.
Przyczyny gorączki u dziecka
Istnieje szereg przyczyn mogących wywoływać gorączkę u dzieci. Mogą ją powodować czynniki egzogenne (wirusy, bakterie) lub endogenne (towarzyszące chorobom onkologicznym i autoimmunologicznym). Do najczęstszych przyczyn gorączki u maluchów należą:
- przeziębienie lub grypa,
- zakażenie układu moczowego,
- zapalenie ucha środkowego,
- ospa wietrzna,
- mononukleoza i inne choroby zakaźne,
- trzydniówka (gorączka trzydniowa),
- infekcje układu pokarmowego,
- zakażenie dróg oddechowych.
Gorączka nie należy do przyjemnych stanów, a dziecko w tym czasie wymaga troskliwej opieki. Konieczne jest podawanie większej niż zazwyczaj ilości wody.
Gorączka u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?
Niestety, nie zawsze rodzice są wstanie poradzić sobie z gorączką u swoich dzieci. Kiedy ta nie ustępuje przez długi okres lub jest niepokojąco wysoka z pomocą przychodzi lekarz rodzinny. Specjalista wykona odpowiednie badania, na podstawie których postawi diagnozę, wskaże przyczynę gorączki i wyda zalecenia dotyczące opieki na dzieckiem. Skorzystanie z wiedzy pediatry jest konieczne w wielu przypadkach, najczęściej są to:
- gorączka powyżej 38°C,
- obserwowalne drgawki gorączkowe,
- omamy, lęki i zaburzenia świadomości dziecka,
- kłopoty z oddychaniem,
- biegunka lub wymioty,
- widoczne objawy odwodnienia (np. płacz bez łez),
- płacz dziecka przy dotykaniu,
- zmiany na skórze dziecka,
- sztywność karku.
Nie można lekceważyć tych objawów towarzyszących gorączce, a w przypadku temperatury powyżej 39°C konieczna jest pilna konsultacja lekarska. U dzieci zmagających się z chorobami przewlekłymi (neurologicznymi, onkologicznymi lub kardiologicznymi) zbyt wysoka gorączka wymaga pomocy pediatry. Trzeba też pamiętać, że leki przeciwgorączkowe podaje się w przypadku temperatury przekraczającej 38°C. Niższa gorączka nie wymaga stosowania środków farmakologicznych, ponieważ pomaga hamować rozwój infekcji.
Gorączka u dzieci to najczęściej naturalna reakcja organizmu pomagająca zwalczać chorobę. Zadaniem rodziców jest monitorowanie stanu dziecka i regularne mierzenie temperatury. Wizyta lekarska to konieczność tylko w przypadkach zbyt wysokiej ciepłoty ciała lub wystąpienia niepokojących objawów jej towarzyszących.