27 maja 2024
ekstrakcja zęba

Wyrywanie zębów – czy jest bolesne?

By on 13 października 2021 0 743 Views

Tak, ekstrakcja zębów może boleć. Jednak podczas zabiegu dentysta zazwyczaj podaje znieczulenie miejscowe, aby wyeliminować ból. Ponadto po zabiegu stomatolog zazwyczaj zaleca leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub na receptę, aby pomóc Ci opanować ból.

Jaki ból odczuwa się podczas ekstrakcji zębów?

W zależności od poziomu Twojego komfortu i złożoności zabiegu ekstrakcji Twój dentysta lub chirurg szczękowy może zastosować jeden, lub więcej rodzajów znieczulenia.

Znieczulenie miejscowe – w przypadku znieczulenia miejscowego, Twój dentysta lub chirurg stomatolog naniesie substancję znieczulającą na dziąsła w pobliżu usuwanego zęba. Następnie poda znieczulenie miejscowe w postaci jednego lub kilku zastrzyków w pobliżu miejsca ekstrakcji. Środek znieczulający nie pozbawia w zupełności czucia. Możesz odczuwać ruch i nacisk, ale nie powinieneś odczuwać bólu. Znieczulenie miejscowe jest zwykle stosowane do prostej ekstrakcji, a pacjent jest przytomny podczas zabiegu.

Znieczulenie uspokajające – istnieje kilka opcji dodatkowego znieczulenia. Podtlenek azotu (lub gaz rozweselający) oferuje uspokojenie, które pomoże się zrelaksować podczas zabiegu. Dentysta lub chirurg może zaoferować Ci ten środek w postaci pigułki, lub tabletki, którą zażywasz przed zabiegiem. W przypadku obu tych opcji pacjent nadal będzie w pełni przytomny, ale będzie się czuł bardziej zrelaksowany i senny.

Znieczulenie ogólne – znieczulenie ogólne jest zazwyczaj oferowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest ono podawane przez nos lub przez kroplówkę do ramienia. Czasami oba sposoby są stosowane jednocześnie. Przy znieczuleniu ogólnym traci się przytomność i następuje całkowite uśpienie. Podczas ekstrakcji zębów są monitorowane parametry życiowe, takie jak oddychanie, ciśnienie krwi i temperatura. Nie powinieneś odczuwać bólu ani pamiętać przebiegu zabiegu. Najprawdopodobniej zostanie Ci podane znieczulenie miejscowe, aby pomóc w złagodzeniu dyskomfortu pooperacyjnego.

Czego należy się spodziewać podczas ekstrakcji zęba?

Po podaniu znieczulenia miejscowego Twój dentysta lub najprawdopodobniej użyje narzędzia zwanego elewatorem, aby poluzować ząb w dziąśle. Następnie użyje kleszczy, aby chwycić ząb i wyciągnąć go z dziąsła. Możesz odczuwać nacisk, ale nie powinieneś odczuwać bólu. Jeśli odczuwasz ból, możesz powiedzieć o tym dentyście, a on poda Ci więcej środka znieczulającego, aby znieczulić to miejsce.

Ekstrakcja chirurgiczna

Po podaniu znieczulenia miejscowego lekarz lub chirurg stomatolog wykona nacięcie w dziąśle. Jeśli kość blokuje dostęp do korzenia zęba, usunie ją. Następnie usunie ząb, czasami dzieląc go na części w celu łatwiejszego usunięcia. Zarówno w przypadku ekstrakcji prostej, jak i tej, gdzie wymagana jest chirurgia stomatologiczna, po przeprowadzeniu właściwej ekstrakcji dentysta lub chirurg jamy ustnej oczyści miejsce zabiegu i może założyć szwy w celu zamknięcia rany.

Ból po ekstrakcji

Chociaż u różnych osób gojenie przebiega w różnym tempie, najprawdopodobniej będziesz odczuwać dyskomfort w miejscu ekstrakcji przez 1-3 dni. Możesz odczuwać napięcie i sztywność szczęki i stawu z powodu utrzymywania otwartych ust podczas zabiegu. Twój dentysta może zalecić Ci lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, taki jak acetaminofen, lub ibuprofen, aby pomóc Ci opanować dyskomfort pooperacyjny. Jeśli ekstrakcja zębów była skomplikowana lub wymagała operacji dziąseł i kości, dentysta może przepisać silniejszy lek przeciwbólowy.

Samodzielna pielęgnacja obolałej części twarzy

Aby pomóc w zwalczaniu bólu, możesz również otrzymać zalecenia dotyczące pielęgnacji pooperacyjnej, takie jak:

  • Przyłożenie okładu z lodu do policzka
  • Odpoczynek
  • Podparcie głowy poduszką w leżącej pozycji
  • Jedzenie miękkich i chłodnych pokarmów
  • Płukanie jamy ustnej słoną wodą od 1 dnia po zabiegu
  • Stosowanie ciepłych okładów

Podsumowanie

Chociaż ekstrakcja zębów wiąże się z bólem, dentysta lub chirurg szczękowy może go wyeliminować, stosując podczas ekstrakcji znieczulenie miejscowe i leki uspokajające. Chociaż każdy dochodzi do siebie w różnym tempie, większość ludzi doświadczy dyskomfortu w okolicy zęba, która trwa tylko przez kilka dni.