19 kwietnia 2024
  • Home
  • Medycyna
  • Dyskomfort, podrażnienia, infekcje. Jakie konsekwencje może mieć suchość pochwy?
co na suchość pochwy

Dyskomfort, podrażnienia, infekcje. Jakie konsekwencje może mieć suchość pochwy?

By on 20 stycznia 2022 0 194 Views

Suchość pochwy stanowi jeden z najbardziej wstydliwych problemów kobiet. Wbrew pozorom, problem ten może pojawić się nie tylko w okresie menopauzy czy też po jego zakończeniu. Suchość pochwy stanowi naturalną odpowiedź organizmu na nieregularność w kontekście wydzielania kobiecych hormonów. Jakimi dolegliwościami się objawia i jakie konsekwencje może przynieść nieleczona suchość pochwy? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte w treści niniejszego poradnika.

Suchość pochwy – co to takiego?

Suchość pochwy to sytuacja, w której dochodzi do niedostatecznego poziomu nawilżenia pochwy i sromu. Problem zdrowotny objawia się przede wszystkim zbyt małą wilgotnością narządów intymnych. Oprócz tego, suchości w pochwie towarzyszą liczne dolegliwości, takie jak:

  • pieczenie i swędzenie pochwy,
  • krwawienie niezwiązane z menstruacją,
  • ból okolic intymnych podczas oddawania moczu lub noszenia zbyt ciasnych ubrań,
  • dyskomfort podczas stosunku seksualnego,
  • uczucie pulsowania w pochwie,
  • zbyt częste parcie na mocz,
  • żółte lub zielone upławy widoczne na bieliźnie.

Nieleczona suchość pochwy – jakie są jej konsekwencje?

Nie powinno się ignorować wyżej wymienionych objawów. Brak reakcji na suchą pochwę może doprowadzić do rzadszych kontaktów seksualnych, a także do całkowitego zaniechania w tej dziedzinie. Oprócz tego, nieleczona suchość pochwy może doprowadzić do wystąpienia infekcji intymnej, wywołanej bakteriami lub grzybami. W przypadku wystąpienia problemu nie warto więc zwlekać z wizytą w gabinecie specjalisty. Leczenie pochwy odbywa się poprzez stosowanie specjalnych preparatów do nawilżania pochwy przepisanych przez ginekologa.

Jak pozbyć się problemu suchości pochwy?

Sucha pochwa to problem, który jest związany z niedostateczną produkcją śluzu w okolicach intymnych. Do takiej sytuacji może dojść nie tylko w czasie menopauzy. Problem ten stanowi dość częsty objaw w przypadku ciąży, laktacji, a także na skutek przyjmowania niektórych leków czy środków hormonalnych. Jak poradzić sobie z suchością pochwy?

Podczas wizyty u ginekologa specjalista przepisze pacjentce preparat do nawilżania pochwy. Może mieć on formę globulek, żelu lub maści, w zależności od indywidualnych preferencji. Środek o neutralnym pH, zawierający takie substancje jak panthenol, kwas mlekowy czy kwas hialuronowy pozwala przywrócić prawidłowe nawilżenie okolic intymnych.

Aby zapobiec nawrotom przykrej dolegliwości, warto regularnie dbać o higienę pochwy i sromu. Tę czynność warto przeprowadzać dwa razy dziennie. Zbyt częste mycie okolic intymnych może doprowadzić do przesuszenia błon śluzowych, a w konsekwencji do nawrotu suchości w pochwie.

Dobrym krokiem jest również rezygnacja z perfumowanych wkładek higienicznych czy podpasek. Zawarte w nich aromaty mogą powodować podrażnienia pochwy. Podobne skutki można zaobserwować w przypadku noszenia bielizny wykonanej ze sztucznych włókien. Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z majtek bawełnianych. Tego typu materiał gwarantuje lepszą przepuszczalność powietrza, co przekłada się na niższe ryzyko wystąpienia infekcji intymnej.