29 kwietnia 2024
  • Home
  • Medycyna
  • Czym objawia się choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?
fizjoterapia stawu biodrowego

Czym objawia się choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?

By on 10 sierpnia 2021 0 254 Views

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, czyli koksartoza, dotyczy nie tylko osób starszych, ale również sporej części młodego społeczeństwa. Jest wywoływana m.in. przez niewielką aktywność fizyczną, nadwagę, nadmierne obciążenie stawu biodrowego. Może być również następstwem przebytych urazów. Pierwszym objawem, jaki na pewno zauważysz będzie ból biodra, który początkowo ograniczy w niewielkim stopniu prawidłowe funkcjonowanie, a z czasem może je całkowicie uniemożliwić.

Zwyrodnienie stawu biodrowego domeną ludzi młodych, aktywnych zawodowo

Siedzący tryb życia jest przekleństwem współczesnych czasów. Problem pogłębiła pandemia, która zmusiła wiele osób do pracy zdalnej, ograniczyła mobilność, a jednocześnie spowodowała mniejszą możliwość aktywności fizycznej. Na dolegliwości związane ze stawem biodrowym już od kilku lat narzekają przede wszystkim ludzie młodzi, aktywni zawodowo. W skrajnych przypadkach dochodzi u nich do tak poważnych uszkodzeń, że nie są w stanie normalnie funkcjonować. Zostają wyłączeni z pracy, pomocą dla nich może być rehabilitacja np. na Ursynowie w Warszawie.

 Ale czym tak naprawdę jest zwyrodnienie stawu biodrowego? Jest to degradacja tkanek tworzących stawy. Może być zarówno naturalnym efektem procesu starzenia się organizmu, ale przyspieszyć ten proces może  brak aktywności fizycznej, nadwaga, palenie papierosów, jak i zła dieta.

Po tym poznasz, że występuje u Ciebie choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Pierwszym objawem, że borykasz się ze zwyrodnieniem stawu biodrowego jest ból w pachwinie. Początkowo odczujesz go wyłącznie podczas chodzenia i wzmożonej aktywności fizycznej, ale z czasem ból będzie na tyle intensywny, że odczujesz go także w nocy, szczególnie w trakcie snu.

W związku z tym, że dolegliwości bólowe mają charakter przewlekły, z czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zaczyna pojawiać się poranne sztywnienie stawu biodrowego, utykanie wynikające z przenoszenia ciężaru ciała na zdrowe (jeszcze) biodro.

Rehabilitacja w Warszawie

Zmień tryb życia, rozpocznij rehabilitację, a odbudujesz uszkodzone tkanki tworzące staw biodrowy. Nie warto faszerować się lekami. Gdy ból jest na tyle silny, że nie możesz sobie poradzić, wtedy warto sięgnąć po środki przeciwbólowe. Alternatywą są maści, które stosuje się miejscowo, w celu zmniejszenia obrzęków oraz zwiększenia mobilności stawów. Mają także działanie przeciwzapalne.

W skrajnych przypadkach, gdy zmiany zwyrodnieniowe są bardzo duże, lekarz może zalecić zastosowanie sterydów, kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego w celu wsparcia powrotu do zdrowia i przywrócenia ruchomości uszkodzonej części ciała.

Pacjent, u którego zostanie wykryte zwyrodnienie stawu biodrowego, musi wprowadzić do swojej codzienności aktywność fizyczną, i w prywatnym zakresie, i pod okiem fizjoterapeuty. Specjalista przygotuje dla ciebie zestaw ćwiczeń, dzięki którym staw biodrowy zacznie działać tak, jak powinien.