20 stycznia 2022
  • Home
  • Medycyna
  • Cukrzyca ciążowa – skąd się bierze, jak jej zapobiegać oraz w jaki sposób leczyć?
Cukrzyca ciazowa

Cukrzyca ciążowa – skąd się bierze, jak jej zapobiegać oraz w jaki sposób leczyć?

By on 22 lutego 2021 0 91 Views

Cukrzyca ciążowa jest chorobą, która dotyka kobiety, będące w ciąży. Według przeprowadzonych badań jej ofiarą staje się nawet co dziesiąta ciężarna. Lepiej jest ją potraktować poważnie, gdyż brak potencjalnego leczenia może zagrażać nie tylko zdrowiu matki, ale również dziecka. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat owej choroby. Skąd się bierze cukrzyca ciążowa? Jak zapobiegać tej chorobie? Jak leczyć cukrzycę ciążową? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te kilka ważnych pytań, związanych z cukrzycą ciążową.

Skąd się bierze cukrzyca ciążowa?

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się u danej osoby cukrzycy ciążowej są problemy z gospodarką hormonalną. Mówiąc to w bardziej szczegółowy sposób, głównym winowajcą są zaburzenia w tolerancji glukozy. W przypadku, gdy mechanizm antyinsulinowy, pojawiający się w trakcie ciąży, nie będzie działał w prawidłowy sposób, we krwi pojawi się zbyt duża ilość glukozy. Organizm w takiej sytuacji zaczyna działać na własną rękę poprzez wytwarzanie większej ilości insuliny oraz redukcję nadmiaru cukru. Ryzyko wystąpienia owej choroby jest największe u kobiet, które ukończyły 35 rok życia, urodziły więcej niż dwójkę dzieci lub wystąpiło u nich zaburzenie zwane zgonem wewnątrzmacicznym. Kobiety, które chorują na takie choroby jak: nadciśnienie tętnicze i zespół policystycznych jajników również są narażone na cukrzycę ciążową. Zagrożone są także kobiety, które urodziły dziecko i jego masa urodzeniowa była większa niż 4,5 kilogramów. To samo dotyczy kobiet, zmagających się z nadwagą i tych, które mają w rodzinie osobę chorą na cukrzycę typu 2.

Jak zapobiegać cukrzycy ciążowej?

Trudno znaleźć metodę, która będzie działała w każdym przypadku, ale istnieją sposoby, które mogą pozwolić zapobiec cukrzycy ciążowej. W skrócie są to wszelkie czynności, związane ze zdrowym trybem życia. Dlatego warto przed zajściem w ciążę być aktywnym fizycznie i uprawiać jakiś sport, a także wprowadzić jakąś zbilansowaną dietę do jadłospisu. Dzięki temu jest duża szansa na zmniejszenie ryzyka pojawienia się cukrzycy ciążowej.

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Nie ma żadnych wątpliwości, że cukrzycę ciążową należy leczyć. W przypadku, gdy leczenie zostanie zignorowane, może to doprowadzić do ewolucji cukrzycy ciążowej w cukrzycę typu 2. W jaki zatem sposób należy leczyć tę chorobę? Przede wszystkim trzeba udać się do diabetologa, który uwzględniając takie czynniki jak masa ciała pacjenta, okres ciąży oraz aktywność fizyczna, przygotuje specjalną dietę, dzięki której poziom cukru we krwi wróci do normy. To jednak niejedyny etap leczenia choroby, gdyż ważna jest również samokontrola glikemiczna, którą można wykonywać przy pomocy glukometru. Wystarczy przekuć lekko palec przy pomocy igły i umieścić kropelki krwi na pasku pomiarowym. Po chwili powinny się pojawić wyniki. Takie badanie powinno się powtarzać przynajmniej 4 razy dziennie. Niezwykle ważne są także regularne wizyty u lekarza. Do ok. 34 tygodnia ciąży kobieta powinna odwiedzać lekarza w celach kontroli co 2 tygodnie, natomiast po 36 tygodniu ciąży częstotliwość owych wizyt powinna wzrosnąć do cotygodniowych „odwiedzin”. W trakcie owych wizyt lekarz będzie kontrolował sytuację, związaną z płodem, aby zagwarantować bezpieczne przyjście dziecka na świat. W sytuacji, gdy badania będą pozytywne, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby poród odbył się zgodnie z terminem.