2 lipca 2022
Wklady koronowe

Wkłady koronowe – jakie są ich zalety?

By on 2 marca 2021 0 205 Views

Ładny uśmiech to marzenie większości z nas. Niestety, pojawiające się w zębach ubytki skutecznie niszczą efekt wizualny. Mogą się one pojawić w wyniku rozległego ubytku próchnicowego, opracowania zęba do leczenia kanałowego lub mechanicznego złamania korony zęba. W każdym z tych przypadków konieczne jest odbudowanie oraz wzmocnienie zęba, co jest możliwe przy użyciu wkładów koronowo-korzeniowych. Na czym zatem to polega i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Wkłady koronowo-korzeniowe – czym są?

Wkłady koronowo-korzeniowe są jednym z rodzajów konstrukcji osadzanych na stałe w jamie ustnej pacjenta. Stosuje się je głównie po to, aby wzmocnić strukturę korzenia, co umożliwi wykorzystanie go w dalszych etapach leczenia. Tego typu zabiegami zajmuje się protetyka stomatologiczna – dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem braków w uzębieniu. Tego typu wkłady można zastosować w zębach leczonych endodontycznie. Można je umieścić wyłącznie w takich elementach, które nie są zbyt rozchwiane, nie mają śladów złamania wzdłuż długiej osi korzenia oraz są poprawnie leczone.

Z czego wykonuje się wkłady koronowe?

Wkłady koronowe są wykonywane ze stopów metali, które powszechnie wykorzystuje protetyka stomatologiczna. Jeśli chodzi o stopy najczęściej wykorzystywane, to znajdziemy tutaj metale nieszlachetne oraz złoto i tytan. Coraz częściej mamy też do czynienia z wkładami zrobionymi z tlenku cerkonu. Elementy wykonane w ten sposób mają kolor zęba (biały lub kremowy), co pozwala na otrzymanie identycznej przezierności jak naturalny ząb.

Rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych – rodzaje i ich zalety

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych – standardowe i indywidualne. Protetyka rzadziej wykorzystuje wkłady standardowe, gdyż często pojawiają się tutaj ograniczenia kliniczne. Ich główną zaletą jest jednak fakt, że producenci wytwarzają je w kompletach o różnych średnicach i kształtach. Dodatkowo, dołączane są do nich zestawy specjalnych wierteł, które mogą być wykorzystane do opracowania kanału korzeniowego oraz platformy nośnej. Kolejną zaletą rozwiązania, które stosuje m.in protetyk w Piasecznie, jest możliwość zastosowania ich już podczas jednej wizyty klinicznej. Dzięki temu dalsze działania protetyczne mogą być przeprowadzone znacznie szybciej.

Wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne są dostosowywane indywidualnie do każdej pozostałości korzeniowej oraz uzębienia pacjenta, w zależności od rodzaju konstrukcji, jaka będzie wykonywana na ich podstawie. Takie działania gwarantują maksymalną wytrzymałość konstrukcji oraz optymalny kształt związany z dalszym leczeniem. Wszystko to sprawia, że ten rodzaj wkładów jest znacznie trwalszy niż jego standardowe odpowiedniki. Modele indywidualne składają się z dwóch części – korzeniowej i koronowej. To właśnie ich współdziałanie umożliwia wzmocnienie konstrukcji, co prowadzi do właściwego przenoszenia sił żucia poprzez ozębną na kość.

Zdrowe i estetycznie wyglądające zęby to niewątpliwie jedna z najważniejszych cech naszego wyglądu. Niestety, leczenie oraz choroby zębów mogą prowadzić do nieestetycznie wyglądających ubytków. W takich sytuacjach zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do protetyka, który zaproponuje optymalne leczenie – m.in. założenie wkładów koronowo-korzeniowych. Dzięki nim zęby będą nie tylko ładnie wyglądały, ale również będą mocne i zdrowe.

źródło: dentysta Piaseczno