18 lipca 2024
  • Home
  • Uroda
  • Czym jest stomatologia estetyczna i jak może zmienić Twoje życie?
Wybielanie zebow

Czym jest stomatologia estetyczna i jak może zmienić Twoje życie?

By on 26 października 2020 0 389 Views

Niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie – nasza prezencja ma ogromny wpływ na naszą codzienność. To, jak wyglądamy, może w znaczący sposób wpłynąć na to, jak traktują nas inni ludzie. Może też w ogromnym stopniu zmienić nasze postrzeganie samego siebie, poprawić nasze samopoczucie, a także dodać pewności siebie. Stomatologia estetyczna jest dziedziną, która spieszy na pomoc ludziom, którzy są niezadowoleni z wyglądu swoich zębów (a nawet twarzy, co mniej oczywiste).

Jakie zabiegi wchodzą w zakres stomatologii estetycznej?

Specjaliści od stomatologii estetycznej mają w swojej ofercie wiele różnych zabiegów, które odpowiadają na różne potrzeby i oczekiwania pacjentów. Problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się najczęściej do gabinetów stomatologicznych, to nieładny odcień uzębienia, osadzanie się kamienia nazębnego, a nawet niezadowalający kształt zębów. Do najpopularniejszych zabiegów i rozwiązań stomatologii estetycznej należą:

  • Wybielanie zębów: śnieżnobiałe zęby to atut, do którego dąży coraz więcej osób, a standardowe dbanie o jamę ustną często jest niewystarczające do jego uzyskania. Jest wiele sposobów wybielania zębów, między innymi wybielanie zębów lampą (zabieg wykonywany w gabinecie, czas jego wykonania zazwyczaj nie przekracza pół godziny i w wielu przypadkach wystarczy jedna wizyta) albo metodą nakładkową (wykonywana zazwyczaj samodzielnie w domu, kuracja trwa od dwóch do czterech tygodni). Specjalista od stomatologii estetycznej dopasuje metodę idealną dla pacjenta. Odradzamy próbowania wybielania zębów niesprawdzonymi metodami i produktami, ponieważ może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa!
  • Licówki porcelanowe: licówki, to cienkie nakładki protetyczne, które przyklejane są do przedniej części zęba. Mogą w diametralny sposób zmienić kształt i kolor uzębienia. Licówki porcelanowe są najczęściej wybieraną opcją wśród pacjentów, choć w ofercie znaleźć można licówki z innych materiałów. Ten zabieg pomoże uporać się z wieloma popularnymi problemami z uzębieniem, takimi jak jego przebarwienia, ukruszenia, czy diastemy (przerwy) między zębami.
  • Korony protetyczne – to nakładki, które zostają założone na oszlifowany wcześniej ząb. Służą do rekonstrukcji uzębienia. Stosuje się je w celu zmiany kształtu, ale także w przypadku widocznych przebarwień. Korony są zupełnie niewyczuwalne i gwarantują pełen komfort noszenia.
  • Digital Smile Design – nowoczesna metoda cyfrowego projektowania uśmiechu. Pacjent jest fotografowany i nagrywany w celu stworzenia modelu jego twarzy i uzębienia. Następnie wspólnie ze specjalistą jest w stanie dokładnie określić swoje wymagania wobec zabiegu. Na cyfrowym modelu może zobaczyć przewidywany efekt końcowy leczenia. Na podstawie takiej wizualizacji klient może podjąć decyzję, czy jest zainteresowany wykonaniem zabiegu. Ta metoda znacząco ułatwia komunikację pomiędzy stomatologiem a pacjentem i redukuje prawdopodobieństwo końcowego niezadowolenia z efektów wizualnych.
  • Rekonturing – metoda używana do poprawy kształtu zębów w przypadku niewielkich dysproporcji. Przy pomocy krążków ściernych i bardzo delikatnych wierteł ząb jest rekonturowany. Metoda jest w pełni bezpieczna, ponieważ w trakcie tego zabiegu działa się jedynie w obrębie szkliwa.
  • Biżuteria nazębna (stomatologiczna) – poza korekcją niedoskonałości jamy ustnej, stomatologia estetyczna oferuje również biżuterię nazębną. Po oczyszczeniu zęba, za pomocą kleju kompozytowego mocuje się do zęba wybraną ozdobę. Taka biżuteria może utrzymywać się nawet kilka lat, jednak jej ściągnięcie możliwe jest w dowolnym momencie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i krótki.

Przeciwskazania

W każdym przypadku należy skonsultować swój stan zdrowia ze stomatologiem, który sam oceni, czy są jakieś przeciwskazania do wykonania zabiegu. Głównymi przeciwskazaniami do korzystania z zabiegów stomatologii estetycznej są ciąża, karmienie piersią i alergia lub nadwrażliwość na składniki znajdujące się w preparatach używanych do wykonywania zabiegów. W przypadku większości zabiegów przeciwskazaniem jest również wiek poniżej 16 roku życia.

Zabiegi stomatologii estetycznej, które mają na celu wyeliminowanie mankamentów naszego uśmiechu, mogą przynieść więcej korzyści niż tylko poprawę wyglądu zębów. W efekcie leczenia pacjenci stają się bardziej pewni siebie, otwarci, zadowoleni z własnego wyglądu. Są również skłonni do podejmowania ważnych decyzji w życiu zawodowym. Stomatologia estetyczna jest ogromną szansą dla wielu ludzi, którzy z powodu uśmiechu borykają się z zaniżoną samooceną.