16 czerwca 2024
strzelnica warszawa praga

Chroniczny stres? Wybierz się na strzelnicę!

By on 14 lutego 2023 0 116 Views

Obecnie stres jest uznawany za oczywisty i powszechny element życia każdego człowieka. Czasami ma on pozytywny wydźwięk i motywuje do działania, czasami jest przytłaczający, a osoba która go odczuwa, nie może sobie z nim poradzić. Jeżeli stres pozostaje nierozładowany może negatywnie wpływać nie tylko na pracę, ale również życie rodzinne czy nawet zdrowie. Jak sobie z nim radzić? Obecnie zalecana w przypadku leczenia chronicznego stresu jest wizyta na strzelnicy!

Łączymy więc przyjemne z pożytecznym i redukujemy stres, jednocześnie ucząc się czegoś nowego i miło spędzając czas.

Jak rozpoznać chroniczny stres?

Stres krótkotrwały to taki, który dotyka każdego. Uczucie zaciśniętych szczęk, spoconych dłoni, nerwowych ruchów czy przyśpieszonego oddechu towarzyszyć może np. podczas publicznych wystąpień. Takie objawy przechodzą jednak od razu po tym, kiedy kończy się sytuacja stresowa.

Stres chroniczny jest to nic innego, jak stres przewlekły. Działa długotrwale na organizm, a jego symptomy nie przechodzą przez dłuższy czas. Powoduje on szereg odległych w czasie, fizycznych i psychicznych, skutków ubocznych.

Sygnały, które daje organizm

Sygnały przewlekłego stresu to reakcje fizjologiczne takie jak: spadek odporności, suchość w ustach, zmiany skórne, nadwrażliwość na bodźce czy wyostrzenie zmysłów. Do reakcji emocjonalnych zaliczyć można: frustrację, drażliwość, obniżenie poczucia własnej wartości, nerwowość i agresję, uczucie nieustannego strachu, chwiejność emocjonalna czy obniżenie poczucia własnej wartości. Jednak chroniczny stres to także zmiany w sferze intelektualnej. Towarzyszyć mu może zaburzenie pamięci i koncentracji, uczucie pustki w głowie, obniżone tempo pracy czy nieracjonalne myślenie. Wymienione objawy, to tylko niektóre z licznych skutków przewlekłego stresu.

Jak radzić sobie z przewlekłym stresem?

Na wyleczenie się z chronicznego stresu wpływ ma wiele czynników. Jest to możliwość wypoczynku i rozrywki, prowadzenie zdrowego stylu życia, tworzenie środowiska do prawidłowego rozwoju oraz przychylne otoczenie, które zrozumie sytuację i wesprze w problemie.

Jak do tej pory nie opracowano jednej metody na zredukowanie chronicznego stresu. Wykorzystywano różne metody, które nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Osoby szukające pomocy często decydują się na sport. Dobrym pomysłem może być np. wypad na strzelnicę.

Strzelnica – pokonasz napięcie i chroniczny stres

Zajęcia na strzelnicy to swego rodzaju rytuał, który pomoże się wyciszyć i uspokoić. Skupienie na jednym punkcie natomiast, to podstawa technik medytacyjnych, co korzystnie wpłynie na redukcje stresu. Trzymianie broni uczy szacunku i opanowania w każdej sytuacji. Wraz ze strzałem, rozluźniają się mięśnie i zmniejsza napięcie całego ciała. Wbrew pozorom, broń nie lubi ludzi zdenerwowanych. Na strzelnicy przydaje się kontrola emocji i wyciszony oddech.

Wszystkie te elementy składają się na całość, która może być świetnym sposobem na walkę z chronicznym stresem. Skupienie, kontrola oddechu i całego ciała, uwolni negatywne emocji i sprawi, że organizm się rozluźni.

Warto podjąć próbę walki z przewlekłym stresem i wybrać się na strzelnicę!