18 lipca 2024
terapia dla par

Kiedy warto zdecydować się na terapie dla par?

By on 9 lutego 2023 0 118 Views

Zarówno w dłuższym, jak i krótszym związku, prędzej czy później może przyjść moment kryzysu. Choć niektóre pary zdecydują się zrezygnować z walki o miłość, inne starają się o odzyskanie dawnego szacunku, namiętności czy zdrowej relacji po kłamstwie, zdradzie lub dłuższej nieobecności partnera, związanej np. z wyjazdem. Czy w takim przypadku terapia dla par to dobre rozwiązanie?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Terapie dla par w Warszawie oraz innych dużych miastach cieszą się dużą popularnością. Powodem jest coraz większa świadomość istnienia problemów, z którymi trudno poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Prawdą jest, że psycholog pomaga spojrzeć na relację z nowej perspektywy i staje się łącznikiem między obawami i lękami osób w związku.

Dystans specjalisty pomoże zrozumieć także zachowania i emocje partnerów, a także to, w jaki sposób na siebie oddziałują. Często po terapii okazuje się, że problem tkwił gdzieś zupełnie indziej, niż para sądziła – a rozwiązanie, choć wymaga pracy dwójki ludzi, jest możliwe do wypracowania i zrealizowania.

Co bardzo ważne, z biegiem lat coraz szybciej zmienia się sposób patrzenia na terapie dla par w Warszawie oraz innych miastach. Dawniej inicjowaniem terapii zajmowały się kobiety, które zachęcały partnerów do rozmowy ze specjalistą. Dziś mężczyźni równie często zapraszają partnerki do udziału w terapii, ponieważ chcą wziąć odpowiedzialność za sposób, w jaki funkcjonuje związek.

Terapia dla par – kiedy warto?

Do najczęstszych powodów rozpoczęcia terapii zalicza się:

  • przemoc, agresję i kłótnie;
  • zdrady i kłamstwa;
  • problemy seksualne;
  • nawracające myśli o rozwodzie lub rozstaniu;
  • niezgodę w kwestiach związanych z wychowywaniem dzieci.

Najważniejsze jest jednak to, czy czujesz, że potrzebujesz terapii. Decyzja o jej rozpoczęciu powinna zależeć tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego partnera. Czasem wystarczą myśli o braku wizji wspólnej przeszłości, negatywne emocje względem drugiej osoby, brak życzliwości czy obojętność, by uznać, że to dobry moment na terapię. Świadomość, że terapia dla par jest potrzebna to pierwszy krok ku powodzeniu, a co za tym idzie – szczęścia między ludźmi, którzy chcą walczyć o swoją miłość.

Terapia dla par w Warszawie – co jest jej celem?

Terapia nie ma na celu rozwiązania wszystkich problemów par. To od dwójki ludzi zależy, czy dalej będą patrzeć przed siebie w jednym kierunku. Terapia pomoże im za to przepracować emocje, ułatwić wyrażanie myśli, zmniejszyć lęk i zrozumieć źródło jego pochodzenia, a także zrozumieć emocje drugiej osoby.

Taka pomoc może okazać się najlepszym ratunkiem dla ludzi, którzy darzą się ogromnym uczuciem, jednak mają problem z wyrażaniem emocji. Specjalista w swojej dziedzinie, który terapią dla par zajmuje się od lat to rozwiązanie wybierane przez tysiące osób. Warto o tym pamiętać.