30 kwietnia 2024
projektowanie zaslon

Projektowanie zasłon – co może uwzględniać?

By on 18 kwietnia 2023 0 85 Views

Odpowiednio dobrane zasłony dodadzą charakteru wnętrzu w którym się znajdują oraz podkreślą całość aranżacji pomieszczenia. Stanowią nieodłączny element wystroju każdego okna. Aby były nie tylko praktyczne ale i pełniły funkcję dekoracyjną, warto je wcześniej zaprojektować. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania i czym się kierować?

Projektowanie zasłon – jaka szerokość i długość?

Rozmiar zasłon podczas projektowania zależeć będzie od sposobu wieszania zasłony oraz od metody jej wykończenia. Inaczej należy mierzyć zasłony wieszane na szynie i na karniszu, innego sposobu mierzenia będą wymagały zasłony na szelkach, na przelotkach czy na taśmie marszczącej. W przypadku mocowania zasłony na szynie – pomiary powinny być dokonywane na całej jej szerokości. W przypadku karnisza, wyjściowa szerokość to długość karnisza, bez brania pod uwagę jego elementów wykończeniowych.

W każdym przypadku kluczowe jest dokładne zmierzenie szerokości szyny lub karnisza na którym finalnie znajdzie się zasłona. Uzyskany wynik należy podzielić na dwa. Szerokość zasłon na taśmie marszczącej oraz zasłon na kanale z grzywką, powinna być o 50 do 100% większa niż szerokość karnisza bądź szyny. W przypadku popularnych zasłon na szelkach oraz zasłon na kółkach, jej docelowa szerokość powinna oscylować w granicach od 150 do maksymalnie 170% szerokości karnisza.

Projektowanie zasłon powinno uwzględniać także długość dekoracji. Do najczęściej wybieranych wariantów zalicza się:

– zasłony sięgające do parapetu,

– zasłony sięgające do podłogi,

– zasłony znajdujące się poniżej linii parapetu.

Wysokość zasłon mierzy się od jej miejsca mocowania. Warto zastanowić się także w jakim celu będą wykorzystywane zasłony – czy będą służyły do zasłaniania okien czy ich głównym zadaniem będzie pełnienie funkcji dekoracyjnej.

Projektowanie zasłon – o czym jeszcze należy pamiętać?

Projektowanie zasłon powinno swoim zakresem obejmować także obliczenie zapasu materiału niezbędnej do wykonania zakładów. Przestrzeń ta będzie zależała od sposobu obszycia zasłon oraz wybranego systemu karniszowego. Zapas materiału ma kluczowe znaczenie w przypadku rozsuwania zasłon, odgrywa też funkcję dekoracyjną i wpływa na estetykę wnętrza. Najczęściej przyjmuje się, że zapas materiału do wykonania zakładów wynosi od 10 do 20 cm.

Warto zwrócić też szczególną uwagę na miejsce w którym zasłona zostanie zawieszona. W przypadku sufitów podwieszanych należy liczyć się z tym, że nie każdy typ zasłon zostanie utrzymany (dotyczy w szczególności ciężkich zasłon). W takiej sytuacji dobrym pomysłem okazuje się zawieszenie zasłony w specjalnie wyznaczonej do tego wnęce. W przypadku pojedynczej zasłony wnęka powinna mieć szerokość około 10 cm, natomiast w przypadku jednoczesnego wieszania firan i zasłon warto dysponować wnęką o szerokości 10 i 20 cm.

Odpowiednio zaprojektowanie zasłony będą świetnym dopełnieniem stylizacji każdego wnętrza. Spełnią nie tylko funkcje użytkowe ale i dekoracyjne.