20 stycznia 2022
  • Home
  • Budownictwo
  • Vintage vs. Modern, czyli design najmodniejszych modułów oświetleniowych
design najmodniejszych modulow oswietleniowych

Vintage vs. Modern, czyli design najmodniejszych modułów oświetleniowych

By on 29 kwietnia 2020 0 269 Views

Oświetlenie stanowi jedno z najbardziej istotnych zagadnień związanych z wykańczaniem i aranżacją danej przestrzeni. Niełatwo jest bowiem dobrać lampy w taki sposób, aby pasowały do pozostałych elementów wystroju pomieszczenia, emitowały światło zapewniające komfort jego użytkowania oraz eksponowały detale. Co więcej, warto mieć na uwadze trendy panujące aktualnie na rynku oraz nasz indywidualny styl i gust.

Styl vintage, czyli łączymy stare z nowym

Jeśli jesteśmy miłośnikami stylu vintage i przy doborze mebli, dekoracji czy tekstyliów kierujemy się klasycznymi, nieco archaicznymi wzorami, również moduły oświetleniowe powinny być utrzymane w takiej stylistyce. Lampy wiszące stylizowane na lata 50. czy 60. doskonale będą wyglądać w połączeniu z nowoczesną sofą, zasłonami wykonanymi z oryginalnych, wzorzystych tkanin czy też szklanym stolikiem kawowym w stylu retro. Warto dobrać do nich kinkiety wewnętrzne o podobnym designie, co wprowadzi do wnętrza harmonię. W tym miejscu na uwagę zasługuje również podłogowa lampa stojąca i różnego typu lampki stołowe, tak popularne przykładowo w czasach PRL-u, ze specyficznymi dla tego okresu kloszami i oprawami.

Styl vinatge sprawdza się u osób zafascynowanych minionymi epokami w zakresie projektowania wnętrz, lubiących wyszukiwanie charakterystycznych dla dawnych lat rozwiązań oraz pewien rodzaj szaleństwa i zabawy stylem. Jeśli natomiast inne elementy wystroju wnętrza wyczerpują już znamiona tych z przeszłości, warto pokusić się o wprowadzenie bardziej nowoczesnego oświetlenia. Przykładowo jeżeli centralną ozdobą wnętrza jest zabytkowy adapter czy rzeźbiona komoda z litego drewna z wyeksponowaną kolekcją winylowych płyt, zapewne warto wprowadzić do niego lampy wiszące i kinkiety wewnętrzne o prostym designie, bez zbędnych zdobień.

Wnętrze w stylu modern – dla ceniących proste formy

Ostatnimi czasy wiodącym trendem w projektowaniu i aranżowaniu przestrzeni, stał się minimalizm – monochromatyczna kolorystyka, proste i funkcjonalne meble, geometryczne wzornictwo na tekstyliach i dekoracyjne gadżety ograniczone do minimum. Lampy wiszące najczęściej wykonane są z metalu lub tworzyw sztucznych w kolorze czarnym, białym lub srebrnym. Dominuje jasne, ciepłe światło. Lampy wiszące w stylu modern najczęściej umieszczane są dosyć nisko (nie pod samym sufitem), w centralnym punkcie pomieszczenia (np. nad stołem w salonie) i pochodzą z tej samej serii, co zlokalizowana gdzieś w rogu lampa stojąca czy znajdująca się przy łóżku lampka nocna. Wiele osób ceniących sobie styl nowoczesny stawia również na chromowane lub szklane kinkiety wewnętrzne.

Wnętrze odzwierciedleniem stylu domowników

Bez względu na to, czy bardziej przemawiają do nas naznaczone piętnem czasu mieszkania w stylu vintage, czy modernistyczne przestrzenie utożsamiane z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i swojego rodzaju surowością, zawsze powinniśmy pamiętać o doborze odpowiedniego oświetlenia. Monochromatyczne wnętrza, proste formy i regularne kształty zwykle bardziej cenią sobie osoby uporządkowane, mało sentymentalne z praktycznym podejściem do życia, natomiast styl retro lepiej wpisuje się w gust artystycznych dusz, lubiących zabawę formą. Lampy widzące, stojące oraz kinkiety to uniwersalne moduły oświetleniowe, które z powodzeniem wpiszą się w każdy styl aranżacyjny.