16 czerwca 2024
dziennik wdziecznosci

Dziennik wdzięczności – jak zacząć?

By on 12 września 2023 0 88 Views

Wdzięczność to magiczne słowo, dzięki któremu można nie tylko poprawić komfort swojego życia, ale także docenić samego siebie i sprawić, że znacznie rzadziej będą pojawiały się kryzysy i słabsze dni.  Umiejętność dziękowania za to, co przyniosło nam życie i dostrzeganie jego pozytywnych aspektów każdego dnia, stało się ostatnio niezwykle modne. Czymś, co pomoże się tego nauczyć jest dziennik wdzięczności. Co to takiego i jak zacząć przygodę z nim?

Dlaczego praktyka wdzięczności jest ważna w życiu każdego człowieka?

Szczęście to szeroko rozumiane pojęcie, które dla każdego można wiązać się z czymś zupełnie innym. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że umiejętność odnajdowania radości w małych rzeczach, jakie codziennie nas spotykają jest czymś bardzo cennym i zdecydowanie pomaga znaleźć siłę do życia i dobry nastrój. Praktyka wdzięczności to zatem doskonały sposób na to, aby uświadomić sobie, że naprawdę jesteśmy szczęściarzami. Każdy, kto nauczy się dziękować za każdy dzień i odnajdzie w nim radość, z pewnością chętniej stanie do walki o siebie i podejmie wyzwania, jakie życia stawia przed nami każdego dnia.

Czym jest dziennik wdzięczności?

Dziennik wdzięczności to miejsce, w którym każdy może zanotować swoje przemyślenia. Znaleźć w nim można także wskazówki co do tego, jak zmienić swoje myślenie i jak nauczyć się dziękować za to, co nas otacza. To doskonałe narzędzie do tego, aby rozpocząć praktykowanie wdzięczności. Będzie on stanowił formę pamiętnika, do którego można wrócić w ciężkich chwilach.

Jak zacząć pracę z dziennikiem wdzięczności?

Dziennik wdzięczności może mieć najróżniejsze formy. Każdy chętny ma możliwość nabyć specjalnie opracowany zeszyt, w którym znajdzie mnóstwo wskazówek i podpowiedzi co do tego, jak odnaleźć w sobie pozytywną energię i przelać ją na papier. Dziennik wdzięczności może stanowić równie dobrze pusta karta, a miłośnicy komputerowych notatek swoje przemyślenia mogą notować na laptopie czy telefonie. Początkowo uzupełnianie dziennika może wydawać się wcale nie takim łatwym zadaniem. Co zrobić, aby znaleźć powody, za które warto podziękować?

  • Dobrze jest pomyśleć o tym, co sprawia nam radość. Ukochane osoby, pasje, dobra praca, czy też zdrowie będą z pewnością jednymi z głównych powodów do dziękowania.
  • Drobne rzeczy każdego dnia. Smaczne śniadanie, spokojny dzień w biurze lub to, że udało nam się zrealizować plan dnia bez najmniejszych problemów to również coś, co warto zapisać w dzienniku wdzięczności.
  • To, co wywołało nasz uśmiech w ciągu dnia. Praca z pamiętnikiem to doskonała okazja do tego, aby nauczyć się uważności i poznać swoje emocje. Pisząc notatkę z każdego dnia, dobrze jest na spokojnie przeanalizować wszystko, czego doświadczyliśmy i zanotować każdy szczegół, który wywołał nasz uśmiech.
  • Dziennik wdzięczności to również idealne miejsce na osobiste modlitwy, dlatego jeżeli czujemy, że to nie był dobry dzień, warto zapisać na pustej stronie to, czego życzymy sobie na kolejny poranek.

Każdy, komu pisanie nie przychodzi z łatwością, może na początek notować w dzienniku wdzięczności pojedyncze słowa lub prośby. Regularna praktyka uważności sprawi, że w naszym życiu będzie znacznie mniej stresu, a my sami będziemy potrafili skupić się na pięknych momentach, przeżyć je z miłością i zapamiętać na dłużej.