18 lipca 2024
Doskonaly kamuflaz – mundur MultiCam

Doskonały kamuflaż – mundur MultiCam

By on 9 października 2023 0 1101 Views

Wielu z nas, kiedy słyszy MultiCam, nie ma absolutnie żadnych skojarzeń militarnych. Nieliczni wiedzą o tym, jak długa historia i jak wiele pracy leżało u podstaw opracowania jednego z najszerzej wykorzystywanych na świecie mundurów. Jaka jest jego historia? Dlaczego jest obecnie tak popularny?

Czym jest MultiCam i kiedy powstał?

Wzór umundurowania MultiCam jest opatentowanym wzorem, do którego prawa posiada Crye Precision LLC. Powstał on w USA inspirowany wzorem Scorpion Pattern, który nigdy nie znalazł powszechnego zastosowania. Sam wzór powstał w roku 2002, lecz przez wiele kolejnych lat mundur dopracowywano w oparciu o liczne symulacje i testy praktyczne. Prezentacja różnych wariantów umundurowania nastąpiła w 2013 roku. Jest to kamuflaż, który dzięki pracy wielu specjalistów, również z dziedziny neurologii, oszukuje ludzkie oko. Zastosowane na mundurze barwy nasz mózg odbiera jako elementy otoczenia.

Początkowa niechęć do MultiCam

Wojsko USA początkowo odrzuciło ten wzór kamuflażu i nie zdecydowało się z niego uczynić podstawowego munduru do działań bojowych. Niektóre jednostki jednak używały go we własnym zakresie. Dość szybko przedarł się on również do wojsk specjalnych, a później do użytku cywilnego na całym świecie.

Popularność

Po tym jak mundur MultiCam zyskał popularność wśród żołnierzy amerykańskich, znalazł szerokie zastosowanie. Wiele armii na świecie, a także służb specjalnych i sił policyjnych używa różnorodnych wzorów mocno opartych o MultiCam. W naszej rodzimej armii stosujemy wzór oparty o MultiCam znany jako Suez. Odnajdujemy go na mundurach wielu różnych rodzajów sił zbrojnych, a także np. w siłach antyterrorystycznych policji. W Wielkiej Brytanii również funkcjonują mundury oparte o MultiCam, które wyglądają nieco inaczej niż w naszym kraju.

Na Bliskim Wchodzie

Podczas interwencji na terenie Iraku i Afganistanu wiele krajów członkowskich NATO wysłało swoje wojska do walki o pokój i humanitarne warunki życia. Żołnierze uzyskali przewagę bojową m.in. dzięki umundurowaniu – różne warianty umundurowania MultiCam ułatwiły odpowiedni kamuflaż.

Dlaczego wzór MultiCam jest skuteczny?

Wzór MultiCam został stworzony z myślą o zapewnieniu żołnierzom maksymalnego kamuflażu. Plamy na mundurze są w stonowanych, naturalnych kolorach. Stanowią je odcienie zieleni, brązu i beżu. Niezależnie od rodzaju terenu, po którym poruszają się żołnierze, mundur MultiCam pozwala im skutecznie wtopić się w otoczenie.

Plamy barwne pokrywają całą powierzchnię spodni i kurtki, składających się na mundur. Każde spodnie wyposażone są również w nylonowy pasek. Mundur uzupełnia podkoszulek w kolorze oliwkowoszarym. W środowiskach szkoleniowych instruktorzy mają prawo nosić czarne koszulki, ale wyłącznie w czasie ćwiczeń. Pozostałe elementy wyposażenia muszą mieć barwy zgodne z wzorem MultiCam lub – podobnie jak insygnia lub koszulka – oliwkowoszare.

Choć wzór MultiCam początkowo wzbudzał opory wojskowych i nie został dobrze przyjęty, dziś jest rozpoznawalny i noszony przez armie całego świata. Doskonale sprawdza się nie tylko na polu bitwy. Może dać nam przewagę nad przeciwnikiem w czasie gry w ASG albo w trakcie zawodów w paintballu.

Inspirowane: Aro Broń – Sklep militarny online