26 kwietnia 2024
  • Home
  • Przemysł
  • Najlepsze strategie radzenia sobie w niepewnej sytuacji ekonomicznej – jakie działania rozważyć?
Automatyzacja maszyn przemyslowych

Najlepsze strategie radzenia sobie w niepewnej sytuacji ekonomicznej – jakie działania rozważyć?

By on 2 grudnia 2020 0 342 Views

Aby odnieść sukces, przedsiębiorcy muszą być w stanie dostosować się do stale zmieniającej się sytuacji na rynku. Ta zdolność jest szczególnie istotna w dobie pandemii COVID-19. Mimo perspektywy pojawienia się wkrótce ogólnie dostępnych szczepionek przeciwko koronawirusowi gospodarcze następstwa pandemii będą odczuwalne przez długi czas. Najlepiej poradzą sobie takie firmy, które wdrażają rozwiązania zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0.

Czy Przemysł 4.0 to skuteczna odpowiedź na zagrożenia wynikające z panującej pandemii?

Światowe kryzysy zawsze wymuszały na przedsiębiorcach inwestowanie w innowacyjne rozwiązania. Firmy, które nie były w stanie na czas wdrożyć nowych technologii, powoli traciły swoją pozycję na rynku. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pandemii koronawirusa – w krótkim czasie praca zdalna stała się codziennością w ogromnej różnych gałęziach gospodarki. Najbardziej skutecznym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa okazały się maseczki oraz dystansowanie społeczne. Z tego względu wielu pracodawców w miarę możliwości organizuje pracę zdalną lub wprowadza tryb rotacyjny. Pozwala to ograniczyć ryzyko pojawienia się ognisk wirusa na terenie zakładu pracy, co skutkowałoby jego zamknięciem i sporymi stratami finansowymi dla przedsiębiorcy.

Wiele firm produkcyjnych zdecydowało się wstrzymać wszelkie inwestycje, aby utrzymać wysoki poziom rezerw finansowych na czas trwania kryzysu. Jest to jednak krótkowzroczne działanie, które doprowadzi do stopniowej stagnacji firmy. Niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się jednak na przyspieszenie procesów wdrażania rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0. Należy stworzyć specjalną komórkę organizacyjną, która zajmie się koordynowaniem działań na czas trwania pandemii. Powinna się skupić na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkich pracowników, zadbaniu o stan finansowy firmy, dostosowaniu strategii marketingowych oraz poprawieniu przejrzystości całego łańcucha dostaw,  a przede wszystkim analiza stosowanych technologii wytwarzania, ze specjalnym uwzględnieniem możliwości zautomatyzowania lub zrobotyzowania procesu wytwarzania, co pozwala uniezależnić się od obecności pracowników.  Kolejnym krokiem jest wdrożenie całego szeregu narzędzi diagnostycznych śledzących pracę i stopień wykorzystania posiadanych narzędzi produkcyjnych.   Dzięki temu zwiększamy płynność i elastyczność na etapie produkcji a także zmniejszymy ryzyko problemów logistycznych i będziemy w stanie efektywnie reagować na wszelkie wahania popytu lub braki towarów spowodowane przez pandemię. Istotnym elementem Przemysłu 4.0 jest inwestowanie w automatyzację procesów produkcyjnych.

Automatyzacja maszyn przemysłowych optymalną strategią dla branży produkcyjnej

Firmy produkcyjne od lat musiały zmagać się z brakami kadrowymi, jeżeli chodzi o wykwalifikowanych pracowników umiejących obsługiwać maszyny przemysłowe. Inwestowanie w większą liczbę zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych pozwoli poprawić wydajność zakładu pracy nawet przy mniejszej liczbie pracowników. Ograniczenie pracy uciążliwej pracy ręcznej powinno być celem każdego przedsiębiorcy. Doskonałym przykładem jest w pełni zautomatyzowane stanowisko produkcji palet. Przy pomocy dwóch robotów możliwa jest całkowita automatyzacja całego procesu wytwórczego. Takie stanowisko jest w stanie osiągnąć wydajność na poziomie 500 zbitych palet podczas jednej zmiany. Istnieje oczywiście możliwość wyboru stanowiska w wersji półautomatycznej z jednym robotem. Wtedy pracownik musi uzbroić stół w elementy palety. Po zakończeniu tego etapu stół obraca się o 180° i reszta pracy jest wykonywana przez robota przemysłowego. Pracownicy zakładu muszą jedynie dbać o regularne uzupełnianie magazynków gwoździarek.

Najlepszą strategią na poradzenie sobie w obecnych warunkach jest agresywne wdrażanie nowoczesnych technologii. Firmy, które zainwestują w tego typu rozwiązania o wiele lepiej poradzą sobie z efektami pandemii COVID-19. Cyfryzacja oraz automatyzacja stanowią fundamenty koncepcji Przemysłu 4.0. Przy ich pomocy można o wiele łatwiej zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników.