23 września 2019
Jak dobrać odpowiedni kontener

Jak dobrać odpowiedni kontener na budowę

By on 19 czerwca 2018 0 293 Views

Przeprowadzając budowę czy remont, poza zapewnieniem odpowiednich materiałów budowlanych, należy również pamiętać o tym, że po wykonanej pracy trzeba uporządkować teren lub pomieszczenie. Z pomocą przychodzą firmy, które zajmują się profesjonalnym wynajmem kontenerów i pojemników na gruz, śmieci i odpady pobudowlane. Co należy wiedzieć o tego typu kontenerach, jak wybrać odpowiedni pojemnik?

Jak wybrać odpowiedni kontener?

W trakcie przeprowadzania prac budowlanych powstaje niemało śmieci i odpadów. W przypadku remontów i wyburzania ścian mamy do czynienia również z dużą ilością gruzu. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług firm wynajmujących pojemniki i kontenery, dzięki czemu zachowanie czystości będzie łatwiejsze i mniej męczące.

Polskie prawo nakazuje segregację odpadów. Inny kontener zastosujemy w przypadku papierowych śmieci, inny w przypadku wielkogabarytowych elementów czy gruzu. Na rynku dostępne są kontenery odkryte i zakryte, a klienci mogą decydować o wyborze w zależności od rodzaju gromadzonych odpadów.

Aby wybrać odpowiedni pojemnik, musimy wiedzieć, z jakiego typu śmieciami będziemy mieć do czynienia. Powinniśmy również wcześniej ocenić przybliżoną objętość odpadów, aby wybrać kontener o odpowiedniej pojemności. Wielkość kontenera warto także dostosować do cech jego lokalizacji – na niewielkim podwórku, do którego prowadzi dość ciasna brama nie należy planować postawienia kontenera o pojemności 36m3 , ponieważ ze względu na ograniczenia przestrzenne, nie będzie możliwy jego przewóz w docelowe miejsce.

Pojemnik dostarczany i odbierany jest przy użyciu pojazdu HDS, czyli samochodu ciężarowego z urządzeniem hakowym. Tym samym przed przyjazdem samochodu musimy odpowiednio przygotować miejsce, aby można było sprawnie rozładować kontener. Te o większej pojemności, poza przestrzenią, wymagają również odpowiednio twardego podłoża, które będzie odporne na duży ciężar odpadów oraz umożliwiać będzie wjazd na posesję cięższego sprzętu typu dużej ciężarówki z HDS-em. Po załadowaniu pojemnika do pełna, firma wynajmująca odbiera kontener i przewozi go w miejsce przeznaczenia – do sortowni, na wysypisko śmieci lub w inne miejsce wskazane przez klienta. Z oferty firm wynajmujących kontenery może skorzystać tak naprawdę każdy, zarówno osoba indywidualna, jak i firma.

Rodzaje dostępnych kontenerów

W zależności od rodzaju odpadów i ich ilości mamy do wyboru bardzo szeroki zakres dostępnych pojemników i kontenerów. Bardzo popularne i najczęściej wykorzystywane, głównie przez osoby prywatne i małych przedsiębiorców, są worki na odpady, tzw. „Big Bag”. Wykonane są one z materiału zawierającego mocne włókna nylonowe, co zapewnia im wysoką wytrzymałość. Utrzymują ciężar do 1 tony i przeznaczone są do gromadzenia i wywozu takich przedmiotów, jak śmieci, szkło, tworzywa sztuczne, wykładziny, szmaty, gruz, odpady pobudowlane, papa, drewno, gałęzie, trawa, ziemia i różnego rodzaju nieczystości stałe.

Najmniejsze dostępne stalowe kontenery mają pojemność 3m3 i przeznaczone są również do gromadzenia różnego rodzaju śmieci i odpadów. Najczęściej używane są przy remontach i budowach, gdzie prowadzone prace nie generują bardzo dużej ilości odpadów. Nieduża wielkość tego kontenera jest jego zaletą, ponieważ wymaga niewielkiego samochodu ciężarowego do transportu, który bez problemu wjedzie przez mniejsze bramy i na niewielkie podwórka.

Nieco większy kontener o pojemności 4m3 posiada niskie burty, które ułatwiają zapełnienie go. Może być wykorzystywany do gromadzenia odpadów komunalnych, budowlanych i odpadów pochodzenia naturalnego. Większa pojemność kontenera wymaga również przygotowania większego terenu przeznaczonego na postawienie pojemnika, a także umożliwienia swobodnego dojazdu dla samochodu transportującego.

Innym rodzajem pojemników są kontenery o pojemności 7m3 , które posiadają wysokie burty i przeznaczone są dla firm specjalizujących się w budownictwie, sprzątaniu i obsłudze zieleni. Dostępne są w dwóch wersjach – z klapami, które zapobiegają wyrzucaniu odpadów przez osoby obce, a także bez klap.

Kontener o pojemności 15m3 pomieści bardzo dużą ilość odpadów i śmieci, ale wymaga odpowiedniego przygotowania terenu, zwłaszcza pod kątem utrzymania ciężaru wypełnionego pojemnika. Największy dostępny na rynku kontener ma pojemność 36m3 ma wysokie burty i pomieści każdy rodzaj odpadów, również te wielkogabarytowe.

Wybór odpowiedniego kontenera warto skonsultować z firmą wynajmującą, która pomoże dobrać odpowiedni zasobnik dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta oraz możliwości składowania i przewozu pojemników.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS