18 lipca 2024
  • Home
  • Life Style
  • Kolumny w ogrodzie – pomysł na ciekawą aranżację
kolumny ogrodowe

Kolumny w ogrodzie – pomysł na ciekawą aranżację

By on 14 lipca 2022 0 200 Views

Kolumny w ogrodzie to jeden z najciekawszych sposobów na jego upiększenie. Elementy dodają nieco klasycznego piękna oraz harmonii w miejscu naszego wypoczynku. Decydując się na taki dodatek, musimy jednak uważać, aby ozdoba nie wyglądała nowobogacko oraz pretensjonalnie. Jak zaaranżować kolumny w ogrodzie?

Postarzane kolumny w ogrodzie

Decydując się na umieszczenie w naszym ogrodzie kolumn, możemy zdecydować się zarówno na elementy postarzane, jak i nowoczesne rozwiązania. Elementy postarzane doskonale sprawdzą się w ogrodach, gdzie królują rzeźby z kamienia. Dopasowane stylistycznie stworzą niepowtarzalną aranżację. Kolumny w stylu doryckim lub jońskim doskonale sprawdzą się w dyskretnie zacienionych zakątkach naszego ogrodu. Inną propozycją może być zbudowanie w ogrodzie pawilonu w stylu klasycystycznym. Świetnym wyborem w tym przypadku będą kolumny korynckie. Przy pawilonie warto wówczas posadzić róże lub inne pnące się rośliny, które dodatkowo podkreślą charakter miejsca. Ozdobny kapitel kolumn doskonale wkomponuje się do otaczających roślin.

Innym, ciekawym rozmieszczeniem postarzanych kolumn jest umieszczenie ich wzdłuż ścieżki. Umieszczone przy kolumnach pnące rośliny stworzą swoisty zielony korytarz, który zachwyci każdego odwiedzającego nasz ogród.

Nowoczesne propozycje

Innowacyjne kolumny sprawdzą się z kolei w przypadku aranżacji domów w stylu klasycznym i nowoczesnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z ich pomocą utworzyć efektywną pergolę. Jeżeli jednak nasz ogród jest mały i nie ma w nim zbyt wiele miejsca na efektowne podparcia, możemy zdecydować się na średniej wielkości kolumny z kamienia, ceglane lub betonowe. Dobrze wyeksponowane, niewielkie dodatki sprawią, że każdy gość poczuje się wyjątkowo w miejscu naszego wypoczynku.

Dodatkowym elementem ozdobnym tego rodzaju kolumn może być umieszczenie na jej górnej powierzchni misy z kwitnącymi roślinami lub adekwatnej do materiału i rozmiaru kolumny rzeźby. Dwie niewysokie kolumny doskonale sprawdzą się także jako zaznaczenie początku ogrodowych schodów lub wsparcie daszku tarasowego.

Kolumny w ogrodzie – jakie wybrać?

W zależności od tego, czy stawiasz na klasyczne czy postarzane rozwiązania, wybierz kolumnę dopasowaną do Twojego ogrodu. W sklepach znajdziemy liczne propozycje kolumn ogrodowych. Szeroki wybór materiałów oraz kolorów sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Kolumny ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach. Należy jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii. Jeżeli kolumny mają spełniać rolę funkcjonalną i wspierać np. pergolę, ich wysokość nie może być mniejsza niż 2,5 m.