19 września 2021
  • Home
  • Life Style
  • Jak czytać książki po angielsku, żeby stale poszerzać swoje słownictwo? – poradnik
czytac ksiazki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku, żeby stale poszerzać swoje słownictwo? – poradnik

By on 8 lipca 2020 0 175 Views

Nauka języka angielskiego może przybierać bardzo różne formy. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem będą bowiem indywidualne lekcje z korepetytorem, a dla innych zajęcia grupowe w szkole językowej. Istnieje też grono osób, które woli samodzielnie organizować sobie czas i realizować codzienny kurs angielskiego na własną rękę. W każdym przypadku ciekawym urozmaiceniem może okazać się czytanie anglojęzycznych książek.

Cisza i spokój

Czytając książki w języku obcym, należy zadbać o zminimalizowanie bodźców rozpraszających uwagę. Konieczne będzie więc wyłączenie na czas nauki telewizora, głośnej muzyki i wszelkich portali społecznościowych. Cisza i spokój wpływają bowiem bardzo pozytywnie na poziom koncentracji, podwyższając efektywność nauki.

Pamiętaj o odpoczynku

Istotne jest także robienie sobie dostatecznej liczby pauz w czasie pracy. Czytanie w obcym języku wymaga bowiem zdecydowanie więcej uwagi i wysiłku niż przyswajanie rodzimych treści. Jeśli jednego dnia lektura będzie trwała kilka godzin bez przerwy, zapewne trudniej będzie zmobilizować się do nauki kolejnego dnia. Codzienny kontakt z angielskim może okazać się zatem dużo skuteczniejszą formą nauki niż weekendowe, wielogodzinne nadrabianie zaległości.

Czytanie ze słownikiem

Podczas czytania książek w języku angielskim na czytniku e-booków czy na tablecie, można wspomagać się specjalnymi aplikacjami, dzięki którym jednym kliknięciem sprawdzimy znaczenie danego słowa. Oczywiście istnieje także wiele internetowych słowników, dzięki którym możliwe będzie szybkie przetłumaczenie niezrozumiałego fragmentu tekstu. Naukę ułatwi też założenie zeszytu i regularne sporządzanie listy trudnych słówek czy niezrozumiałych fraz. Ponadto warto regularnie sięgać do notatek i powtarzać materiał, w celu utrwalenia nowo poznanych wyrażeń.

Pomiędzy słowami

Czytając książki w języku angielskim, należy skupiać się na zrozumieniu całego zdania czy kontekstu. Sprawdzanie znaczenia każdego użytego słowa czy konstrukcji struktury gramatycznej, może bowiem skutecznie obniżać motywację do nauki oraz przyjemność z czytania.

Wybór tekstu

Aby nauka języka angielskiego była skuteczna, powinno się także zadbać o odpowiedni dobór literatury. Najlepiej wybierać książki o tematyce zgodnej z naszymi zainteresowaniami oraz dostosowanie do poziomu naszej znajomości języka. Warto dodać, że na rynku dostępne są pozycje dedykowane nauce, które zawierają wytłuszczone frazy i komentarze na marginesach.

Słuchaj audiobook’ów

Wiele osób lepiej zapamiętuje ze słuchu. W takim przypadku rozsądne będzie sięgnięcie po dźwiękową wersję książki. Audiobook pozwoli bowiem zapoznać się z naturalnym tempem mówienia speakera, wymową trudniejszych fraz czy odpowiednim akcentowaniem. Taka forma dobrze sprawdzi się także w przypadku ograniczonej ilości wolnego czasu – można je odtwarzać w drodze do pracy lub podczas domowych porządków.

Czytanie dwóch książek jednocześnie

Czytając jednocześnie książkę w wersji polsko- i anglojęzycznej, można ułatwić sobie zadanie. Dzięki temu zabiegowi znacznie łatwiej będzie bowiem odnaleźć się w fabule. Oczywiście należy pamiętać, że tłumaczenia zazwyczaj nie są dosłowne, więc zawsze warto zwracać uwagę na nieznane wyrażenia czy frazy.

Podsumowując, nauka języka angielskiego podczas czytania książek, może okazać się nie tylko przyjemna, ale również efektywna. Lektura anglojęzycznych pozycji literaturowych niezaprzeczalnie wspomaga rozwój języka na każdej płaszczyźnie. Przykładowo czytając na głos, ćwiczymy odpowiednią wymowę, a skupiając się na słuchaniu audiobooków, zapoznajemy się z właściwym akcentowaniem. Warto też nadmienić, że czytanie nowych książek wzbogaca nasz ogólny zasób wiedzy oraz skutecznie pobudza wyobraźnię.