24 sierpnia 2019
  • Home
  • Biznes
  • Spedycja międzynarodowa – czy warto z niej korzystać
Spedycja międzynarodowa

Spedycja międzynarodowa – czy warto z niej korzystać

By on 29 maja 2018 0 137 Views

Rozwijający się dynamicznie handel międzynarodowy oraz dążenie świata do globalnej wioski sprawiło, że przewozimy coraz więcej towarów z odległych zakątków globu. Transport międzynarodowy daje niemal nieograniczone możliwości przewozu dóbr. Z którego najlepiej korzystać?

W ramach przewozu towarów na duże odległości branża transportowa oferuje szeroki zakres usług. W zależności od warunków geograficznych, potrzeb w zakresie czasu transportu oraz poziomu kosztów, które jest się gotowym zapłacić za przewóz, spedycja oferuje możliwość  przemieszczenia towarów:

  • koleją,
  • samochodem ciężarowym,
  • statkiem,
  • samolotem.

Zdarza się, że firmy proponują klientom także usługę transportu multimodalnego, który polega na wykorzystaniu kilku różnorodnych środków transportu w ramach przewozu jednej przesyłki.

Najtaniej, ale najwolniej

Spedycja morska wydaje się być obecnie najbardziej popularnym sposobem przewożenia towarów na duże odległości. Istotnie, ten rodzaj transportu jest w pełni uzasadniony w przypadku spedycji towarów pomiędzy kontynentami oddzielonymi oceanem – np. Ameryka-Europa. Jest też wykorzystywany powszechnie w transporcie pomiędzy Europą a krajami dalekowschodniej Azji. Jego zaletą jest niewątpliwie niska cena za usługę. Z punktu widzenia przewoźników to doskonały środek transportu także z powodu możliwości przewozowych – największy kontenerowiec świata może pomieścić ponad 21 tysięcy kontenerów dwudziesto stopowych (TEU).

Ten sposób przewozu towarów obarczony jest jednak sporą wadą – jest stosunkowo wolny. W zależności, czy klient zdecyduje się na transport dóbr z Chin do portu w Hamburgu czy portów polskich będzie on wynosił od 30 do 45 dni. Do tego należy także doliczyć czas potrzebny na dopełnienie formalności celnych, a także czas dostawy do odbiorcy.

Szybko, ale kosztownie

Zdarza się, że klientom zależy niezwykle na czasie transportu. Tu z pomocą przychodzi spedycja lotnicza. Gwarantuje ona zdecydowanie najkrótszy czas przewozu towaru jednakże jest obarczona wysokimi kosztami. Dzięki wprowadzeniu usługi realizowanej przez samoloty cargo opłaty te zmniejszają się, jednakże wciąż pozostają stosunkowo wysokie w porównaniu z innymi środkami transportu.

Kolej – optymalizacja kosztów i czasu

Spedycja kolejowa, szczególnie ta na długich odległościach, jest doskonałą alternatywą dla transportu morskiego i lotniczego. Gwarantuje stosunkowo szybki czas dowozu (w relacji najdłuższych połączeń typu Chiny-Polska jest to ok. 14 dni) i jednocześnie zapewnia zoptymalizowane koszty – znacząco niższe, niż w przypadku transportu lotniczego.

Co więcej, przewóz towarów ekspresowymi pociągami towarowymi nie daje ograniczeń w zakresie ilości przewożonego towaru, jest bezpieczny i punktualny.

Transport multimodalny – nowoczesne rozwiązania stworzone na miarę potrzeb

To stosunkowo nowa propozycja dla osób korzystających z transportu towarów na dużych odległościach. Polega ona na wykorzystaniu kilku różnorodnych środków transportu w celu przewiezienia towarów połączonych jednym listem przewozowym. W efekcie umożliwia korzystanie z kolei, samochodów ciężarowych, samolotów czy statków w celu szybkiego i jak najbardziej dostosowanego do potrzeb klientów przewozu towarów.

W celu sprawnej realizacji usług spedycja multimodalna jako jednostkę przewozową wykorzystuje kontenery, dzięki którym ewentualne przemieszczanie towarów z jednego środka transportu na drugi staje się łatwe i szybkie. Kontenery to także sposób na bezpieczny i odizolowany od środowiska zewnętrznego przewóz produktów.

Doskonałym przykładem wykorzystania transportu multimodalnego jest przewóz towarów z Chin do Polski w trybie usługi door-to-door. W ramach jednego procesu przewozowego można transportować towary samochodami ciężarowymi do centrów multimodalnych, gdzie następnie przenoszone są na platformy kolejowe i w dalszą drogę ruszają ekspresowymi pociągami do terminali kolejowych, skąd znów odbierane są przez samochody ciężarowe i przewożone bezpośrednio do adresata.

Transport na dużych odległościach jest wymagającą dziedziną usług. Formalności prawne, celne, organizacja transportu często wykorzystującego kilka rodzajów środków transportu, spięcie wszystkiego w jedną całość gwarantującą bezpieczny przewóz towarów to zadanie dla specjalistów. Dlatego warto do realizacji tego typu zadań szukać doświadczonych spedytorów, którzy zadbają o wszystkie aspekty procesu.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

  Biznes