16 sierpnia 2022
  • Home
  • Life Style
  • Wady i zalety grilla gazowego. Wszystko co musisz wiedzieć
Wady i zalety grilla gazowego

Wady i zalety grilla gazowego. Wszystko co musisz wiedzieć

By on 28 kwietnia 2021 0 116 Views

Każdy sport narodowy wymaga zawsze szczególnej uwagi i najwyższej jakości sprzętu – niezależnie czy mowa o siatkówce, piłce nożnej czy tak jak w naszym przypadku… Grillowania! Drobny żart, ale ma w sobie coś z rzeczywistości, prawda? Mimo to, często brakuje nam pewnych umiejętności i wiedzy w tym obszarze. Wszystkiego jednak można się nauczyć, zatem do dzieła!

Czym jest grill gazowy?

Konstrukcja grilla gazowego rzeczywiście jest nieco skomplikowana, ale jej nie musimy przecież dokładnie poznawać. W ramach skrótu: serce urządzenia stanowią palniki nagrzewające cały mechanizm a kluczowymi elementami są pokrywa grilla oraz ruszt (przy czym im cięższy tym wydajniejszy). Rozwiązanie to ma stosunkowo mnóstwo zalet, ale także kilka wad, z którymi warto zapoznać się przed dokonaniem zakupu.

 Zalety grilla gazowego

Grill gazowy zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Nic zresztą dziwnego, poznajmy skalę jego zalet i porównajmy je z grillem węglowym.

Pamiętacie rozpalanie ognia? Walkę z podpałką i wiatrem, którego nie sposób zahamować? Czasem długie godziny czekania na odpowiednią temperaturę? Kochani, grill gazowy oszczędza podobnych przeżyć. Urządzenie po podłączeniu do butli turystycznej lub gazowej, bierze ten trud na siebie – wystarczy tylko przekręcić kurek i dostosować poziom ciepła z użyciem wmontowanego w pokrywę grilla termometru. – Nagrzanie rusztu do 350 stopni Celsjusza zajmie nam tylko 10 do 15 minut. Wiele modeli posiada ponadto system samozapłonu, który zabezpiecza nas przed poparzeniem. Kolejnym plusem jest możliwość wykorzystania go na balkonie, tarasie, w ogrodzie a nawet kuchni bez żadnych ograniczeń, ponieważ grille gazowe nie wytwarzają dymu. Nie bez znaczenia pozostają potrzeby tych urządzeń – najzwyklejsza butla z gazem sprawi, że grillowanie zimą nigdy nie było prostsze. Ekologiczność tego rozwiązania wiąże się także z mniejszą – zerową – ilością szkodliwych substancji jaką wchłaniamy podczas takiego odpoczynku w przeciwieństwie do grilli węglowych. Niewiele osób wie, że emisja tak niebezpiecznych związków może przyczynić się w przyszłości do rozwoju wielu chorób.

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie podstawowe, jak na przykład szybkie czyszczenie: nie ma potrzeby wyrzucania popiołu ani spalonego węgla po zakończonym spotkaniu. Można też grillować kilka rodzajów mięsa/posiłków na raz a wysoka jakość materiałów zapewnia za każdym razem ten sam efekt gotowania.

Wady grilla gazowego

Do minusów grilla gazowego zaliczamy jego cenę. Z drugiej jednak strony inwestycja powinna zwrócić się po kilku latach. Dlaczego? Koszt późniejszego użytkowania węgla gazowego pozostaje dużo niższy niż w przypadku grilla węglowego, biorąc pod uwagę koszt podpałek czy węgla. Bywa jednak, że gaz pachnie nieprzyjemnie, trzeba więc zatroszczyć się o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu lub ograniczyć się do gotowania na zewnątrz. Niektóre modele są bardzo ciężkie, co czasami mocno utrudnia ich transportowanie.- Chociaż ten problem rozwiązać może wybór przenośnego grilla gazowego.

Największą popularnością wśród grilli, wciąż cieszą się modele węglowe, które także posiadają wiele pozytywów. Decyzję o tym, na jaki rodzaj urządzenia powinniśmy się zdecydować, podejmijmy sugerując się wszystkimi aspektami obu tych konstrukcji.

 

inspiracja: Sklep internetowy – sellBEST.pl