16 sierpnia 2022
system wms

System WMS do magazynu – zalety

By on 7 lipca 2022 0 14 Views

Dysponując magazynem, należy zadbać nie tylko o odpowiednie jego wyposażenie, a więc regały umożliwiające organizację przestrzeni, ale także właściwym zarządzaniem znajdującym się w nim asortymentem. Dokonywanie regularnych inwentaryzacji, nawet w przypadku niewielkich powierzchniowo magazynów, jest zajęciem pochłaniającym sporo czasu i utrudniającym funkcjonowanie pracy w okresie jej wykonywania. Na szczęście z pomocą przychodzą specjalne systemy komputerowe, dzięki którym na bieżąco kontrolować możemy nie tylko aktualny stan magazynu, ale również planować przyszłe zamówienia. System WMS, bo o nim mowa, pozwala na usprawnienie pracy każdego magazynu. 

Ułatwienie procesu zamówień

System WMS jest niezwykle pomocny w przypadku prowadzenia sklepu internetowego oraz punktów odbioru osobistego. Dzięki niemu mamy możliwość odejmowania poszczególnych zakupionych artykułów w formie stacjonarnej, co niezwłocznie korygowane jest ze stanem rzeczywistym oferowanym przez sklep internetowy. Pozwala to uniknąć tzw. pustych zamówień, czyli sytuacji kiedy klient zamówi za pomocą sklepu internetowego produkt, którego realnie nie ma na stanie, gdyż został sprzedany, zanim stan został skorygowany. Dla klienta oznacza to skrócenie czasu oczekiwania na swoje zamówienie, a dla sklepu – uniknięcie kłopotliwych sytuacji i rezygnacji z poszczególnych zamówień. 

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Zamówienie zbyt dużej ilości produktów do swojego sklepu skutkuje zmniejszeniem powierzchni magazynu, a w ostateczności prowadzić może do zaburzenia dostępności poszczególnych produktów ze sklepu. Podobnie jest w przypadku niedoszacowania zapotrzebowania na poszczególny asortyment oferowany przez sklep. Dzięki narzędziom, takim jak system WMS, z łatwością możemy zarządzać łańcuchem poszczególnych dostaw. Główną zaletą korzystania z tego rozwiązania, jest możliwość śledzenia stanów magazynowych i tworzenia na tej podstawie kolejnych dostaw do sklepu. Jedną z opcji, jaką oferuje system, jest możliwość wykonywania zestawień odnośnie zainteresowania klientów danymi produktami nie tylko w czasie bieżącym, ale także w zależności od pory roku.

To z kolei ułatwia planowanie łańcuchów dostaw przed zbliżającym się sezonem letnim czy zimowym. 

Lepsza optymalizacja pracy

Optymalizacja pracy z wykorzystaniem systemu WMS umożliwia rejestrowanie w trybie bieżącym wszelkich zmian zachodzących w magazynie. Mowa tu nie tylko o samym wydaniu towaru, ale także zarządzaniu stanami magazynowymi w realnym czasie z uwzględnieniem aktualnych zamówień spływających ze sklepów internetowych. System WMS pozwala także na wprowadzenie danych odnośnie przyjęcia dostawy poszczególnych towarów, zarządzanie miejscem, czyli lokalizacja danego asortymentu na terenie magazynu. Dzięki temu z łatwością możemy sprawdzić aktualny stan magazynu i zaplanować dostawy. To z kolei pozwoli skrócić czas oczekiwania klienta na swoje zamówienie, a także zaoferować pełną ofertę sklepu w każdym momencie jego funkcjonowania.

  Biznes