20 kwietnia 2024
  • Home
  • Medycyna
  • Sprężarka powietrza dla potrzeb służby zdrowia
sprężarki medyczne

Sprężarka powietrza dla potrzeb służby zdrowia

By on 14 lipca 2020 0 402 Views

Sprężarki medyczne to szczególny rodzaj kompresorów, które muszą generować sprężone powietrze spełniające określone w przepisach wymagania. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia sprawnego i bezawaryjnego funkcjonowania urządzeń zasilanych sprężonym medium, jak i zdrowia i życia przebywających w szpitalu pacjentów. Jakimi cechami muszą charakteryzować się sprężarki medyczne? Na co zwracać szczególną uwagę podczas ich zakupu?

Sprężone powietrze – zastosowanie w medycynie

Sprężone powietrze ma wiele zastosowań we współczesnej medycynie. Wielu specjalistów uważa wręcz, iż medium to jest kluczowe i wręcz niezastąpione szczególnie na salach operacyjnych oraz oddziałach intensywnej terapii medycznej. Tak więc sprężone powietrze jest stosowane, jako napęd wielu urządzeń medycznych (na przykład respiratorów zapewniających wentylację najciężej chorym pacjentom). Co więcej, wykorzystuje się je również do transportu tlenu oraz innych gazów (w tym wykorzystywanych podczas znieczulenia ogólnego gazów anestetycznych).

Sprężarki medyczne – podstawowa charakterystyka

Sprężarki medyczne powinny generować sprężone powietrze, które musi spełniać określone normy. Tak więc powinno się ono charakteryzować możliwe najwyższą klasy czystości (optymalnie klasą 0 według ISO 8573-1) i jak najniższą zawartością wilgoci. Z tego też powodu w medycynie nie mają zastosowania klasycznego sprężarki olejowe. Preferowane są za to bezolejowe kompresory tłokowe lub śrubowe, w których zastosowano między innymi powlekane tłoki i pierścienie oraz hermetycznie uszczelnione łożyska wału korbowego (na przykład firmy BOGE serii PO lub LO). Co więcej, cechą sprężarek medycznych powinna być wysoka niezawodność. W głównej mierze wynika to z faktu, iż urządzenia te zasilają często kluczową dla zdrowia i życia pacjentów aparaturę (między innymi respiratory).

Jeśli chodzi o inne kluczowe cechy, które powinny spełniać sprężarki medyczne, to należy zwrócić uwagę na możliwość utrzymania stałego, wysokiego ciśnienia oraz szybkość jego generowania. Pod tym względem spośród konkurencji wyróżnia się firma BOGE, która w swoich urządzeniach zastosowała modułową redundancję, która zapewnia stały dostęp do sprężonego medium.

Sprężarki medyczne a generatory tlenu

Generatory tlenu odgrywają w medycynie bardzo ważną rolę i stanowią bezpieczniejszą oraz bardziej ekonomiczną alternatywę dla klasycznych butli zawierających ten niezbędny do życia gaz. Ich działanie opiera się na technologii Pressure Swing Adsorption i polega na oddzielaniu O2 zawartego w powietrzu od innych pierwiastków (głównie azotu). Pozwala to na osiąganie stężeń tlenu w mieszaninie wynoszących nawet 90-95% (pozwalają na to na przykład generatory BOGE od O 3 P do O 15 P, i BOGE od O 3 PE do O 15 PE).

Generatory medyczne mogą być niezależnymi urządzeniami lub też wchodzić w skład większych instalacji (na przykład w szpitalu). W tym drugim przypadku współpracują one najczęściej z zewnętrznymi sprężarkami generującymi sprężone powietrze klasy 1:4:1 (według międzynarodowej normy ISO 8573-1).

Słowem zakończenia, sprężone powietrze oraz tlen są podstawowymi gazami wykorzystywanymi przez współczesną medycynę. Co za tym idzie ciężko sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie szpitali oraz innych placówek medycznych bez wysokiej klasy sprężarek medycznych i systemów stałego pozyskiwania tlenu.