16 czerwca 2024
  • Home
  • Life Style
  • Rozwijający się grzyb w klimatyzacji domowej – cichy złodziej Twojego zdrowia!
klima

Rozwijający się grzyb w klimatyzacji domowej – cichy złodziej Twojego zdrowia!

By on 11 maja 2021 0 265 Views

Najnowsze modele klimatyzacji domowych zapewniają nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, którą można regulować do swoich potrzeb, ale również oczyszczają i jonizują powietrze, a także nawilżają. Najbardziej doceniane są w upalne letnie dni, kiedy przynoszą największą ulgę zmęczonemu gorącem organizmowi. W jaki sposób domowa klimatyzacja szkodzi zdrowiu, gdy jest zagrzybiona? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Jak rozpoznać, że w domowej klimatyzacji rozwija się grzyb?

Nie należy czekać, aż pojawią się pierwsze oznaki pleśni w przewodach klimatyzatora. Jedną z nich jest nieprzyjemny, stęchły zapach wydobywający się z urządzenia zaraz po jego uruchomieniu. Kolejnymi mogą być już objawy związane z pogarszającym się zdrowiem domowników. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy regularnie, czyli nie rzadziej niż co 6 miesięcy odgrzybić klimatyzację domową i wymieniać jej filtr (chyba że producent zaleci inaczej). Zapobiegnie to negatywnym konsekwencjom, o których dowiecie się poniżej.

 Skutki zdrowotne używania zapleśniałej klimatyzacji domowej.

Grzyby to jedne z najniebezpieczniejszych naturalnych trucizn, które mogą siać spustoszenie w organizmie człowieka przez wiele lat. Jeżeli są rozproszone w powietrzu przez ciągłą pracę klimatyzatora, nie sposób uniknąć ekspozycji na nie. Pleśnie wywołują alergie, obniżają odporność organizmu i powodują cięższy przebieg wszelkiego rodzaju infekcji. Potrafią zadomowić się w ciele człowieka i w utajeniu uszkadzać poszczególne narządy wewnętrzne. Oddziałując na płuca, spowodować mogą rozwój astmy. Szczególnie negatywny wpływ mają na dzieci, które posiadają nie w pełni rozwinięte układy immunologiczne. U nich może dojść do ostrych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, pojawienia się wysokiej temperatury ciała, a nawet wymiotów.

Zadbanie zatem o częstą konserwację i serwis klimatyzacji domowej jest kluczowe, by w zdrowy sposób móc cieszyć się orzeźwiającym chłodem w upalne dni w zaciszu swojego mieszkania.