3 grudnia 2023
  • Home
  • Finanse
  • Prowadzimy firmę – czy łatwo będzie o kredyt na mieszkanie?
kredyt hipoteczny a działalność

Prowadzimy firmę – czy łatwo będzie o kredyt na mieszkanie?

By on 22 października 2020 0 348 Views

Stabilne źródło dochodu to istotny element oceny kredytobiorcy przez bank podczas procedury ubiegania się o kredyt. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku kredytów mieszkaniowych, gdzie okres kredytowania jest długi. Wiele osób uzyskujących dochody z działalności gospodarczej zastanawia się, czy prowadzenie własnej firmy będzie okolicznością sprzyjającą staraniu się o kredyt na mieszkanie.

Kredyt na mieszkanie a działalność gospodarcza?

Osoby prowadzące firmy, podobnie jak pozostali kredytobiorcy uzyskujący dochody z innych źródeł (np. umowy o pracę, umowy zlecenie/o dzieło, działalności rolnej, renty/emerytury) poddawane są przez banki procedurze wyliczenia zdolności kredytowej. Oznacza to, że banki uwzględniając szereg czynników wpływających na sytuację finansowo-majątkową danego klienta, oceniają czy jest on w stanie spłacić całość kredytu wraz z odsetkami w ustalonym terminie. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, a starających się o kredyt na zakup mieszkania, istotne znaczenie może mieć branża, w której funkcjonuje firma (czy należy do obszarów wiążących się z dużym ryzykiem biznesowym), jak również czas prowadzenia firmy. Większość banków wymaga minimum 12 miesięcznej działalności gospodarczej, natomiast część dopuszcza możliwość zaakceptowania działalności prowadzonej od co najmniej 6 miesięcy, jeżeli dotyczy to tzw. wolnych zawodów lub współpracy z jednym podmiotem, najlepiej z byłym pracodawcą. Różne bywa także podejście banków do przedsiębiorców rozliczających się na podstawie ryczałtu. Banki określają wówczas dochód kredytobiorcy jako procent od przychodu, przy czym różnice w sposobie wyliczeń mogą być znaczne, co powoduje że przy tych samych przychodach w jednym banku dostaniemy kredyt, a w innym nie. W opisanych sytuacjach najlepiej skontaktować się z doradcą kredytowym, który nie tylko podpowie który bank ma bardziej liberalne podejście do osób prowadzących firmy, ale także udzieli bezpłatnej pomocy w trakcie całej procedury kredytowej – począwszy od kompletacji dokumentów, a skończywszy na podpisaniu umowy na kredyt mieszkaniowy.

Brak dochodów z działalności firmy a kredyt mieszkaniowy?

Brak dochodów z działalności gospodarczej zazwyczaj stanowi negatywną przesłankę przy staraniu się o kredyt bankowy. Niektóre banki są jednak skłonne powiększyć dochód o wysokość odpisów amortyzacyjnych, wysokość pierwszej raty leasingowej związanej z zakupem samochodu albo maszyny, czy też jednorazowych nakładów inwestycyjnych np. na remont siedziby spółki. Straty firmy można także rekompensować wykazując dochody z innych źródeł.

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione okoliczności można stwierdzić, że istnieje wiele parametrów decydujących o tym, czy łatwo będzie o kredyt na mieszkanie prowadząc własną firmę. W gąszczu tych zawiłych procedur pomoże Wam doradca kredytowy – osoba dysponująca wiedzą ekspercką w zakresie kredytów bankowych, w tym mieszkaniowych. Doradca kredytowy posiada dostęp do ofert wszystkich banków i jest w stanie doradzić, która propozycja będzie najlepsza biorąc pod uwagę profil, czas działalności oraz dochody prowadzonej przez Was firmy.