Protokół EFP w stomatologii – do czego służy?
Protokół EFP to procedura stomatologiczna dla osób, które dotknął problem startych zębów. Najczęstszą przyczyną takiego stanu uzębienia jest bruksizm, czyli mimowolna, zwiększona aktywność mięśni szczęki i żuchwy, której skutkiem jest zgrzytanie i zaciskanie zębów, głównie podczas snu. Do źródeł występowania bruksizmu należy długotrwałe narażenie na stres, posiadanie wad zgryzu oraz podatność na choroby pasożytnicze. Istnieją przypadki, gdy przypadłość ta pojawiła się w wyniku infekcji, długotrwałego żucia gum lub wad, zlokalizowanych na powierzchni wypełnień, protez, koron czy mostów. Jest to schorzenie występujące dość często, bo dotyka ok. 10% ludności na świecie. Trudności w zwalczaniu bruksizmu powodowane są m.in. brakiem świadomości choroby u pacjentów. Negatywne skutki zgrzytania zębami nie ograniczają się jedynie do nieestetycznego wyglądu uśmiechu. Może ono również powodować przewlekłe migreny, a na stan pacjenta ma wpływ także nieprawidłowa postawa i asymetrie ciała.
Zakres leczenia protokołem EFP
Metoda zwalczania wszystkich powyższych schorzeń nosi nazwę protokołu EFP. Obejmuje on działanie polegające na kompleksowym dbaniu o kwestie wizualne, funkcje spełniane przez zęby podczas żucia pokarmu oraz korygowanie wad postawy.
Estetyka
Głównym motywem zgłaszania się pacjentów z bruksizmem do gabinetu stomatologa jest chęć zmiany wyglądu zębów, które są wyszczerbione, krótkie i mają nierówne brzegi. Zniszczona powierzchnia jest zazwyczaj powodem ich zwiększonej wrażliwości na zimne lub ciepłe napoje. Zęby stałe u tych osób wyglądają jak zęby mleczne i mają wielkość nieadekwatną do wieku pacjenta. Wszystkie te zmiany z biegiem czasu mogą powodować powstanie tzw. starczego profilu, który charakteryzuje się skróceniem dolnej części twarzy, na długości od nosa do brody.
Funkcja
Ścieranie się dotyczy zarówno przednich jak i bocznych zębów. W wyniku nadmiernego tarcia stają się one spłaszczone i skrócone, co ma destruktywny wpływ na funkcje żucia i trawienia wewnątrz jamy ustnej. Żuchwa zmuszona jest do utrzymywania ciągłego napięcia, ponieważ musi wykonywać niewielkie, ale częste ruchy, w wyniku czego także mięśnie, które odpowiadają za rozdrabnianie pokarmu, pozostają w stałym naprężeniu. Jest to stan nienaturalny dla tej okolicy, dlatego nierzadko staje się powodem wystąpienia dolegliwości bólowych, które początkowo trudno powiązać ze stanem uzębienia, czyli migren.
Postura
Nieprawidłowa postawa i asymetrie ułożenia ciała z pozoru także nie mają nic wspólnego ze stanem jamy ustnej. Przeprowadzone w tym zakresie obserwacje potwierdzają, że to, jak prezentuje się twarz i jej rysy, jest związane z zachowaniem odpowiedniego napięcia mięśni twarzy i szyi, jak również wpływa na wygląd sylwetki. Z tego powodu przed rozpoczęciem leczenia protokołem EFP wykonuje się zdjęcia całej postury i w trakcie leczenia porównuje się zachodzące w niej zmiany. Wyniki tych doświadczeń są zadziwiające. Sylwetka po podjęciu leczenia protokołem EFP ulega znaczącej poprawie, co rzutuje także na ustąpienie dolegliwości bólowych, niezlokalizowanych w jamie ustnej.
Protokół EFP jest więc procedurą rehabilitacyjno-stomatologiczną, co stanowi przełom w kompleksowym podejściu do postrzegania organizmu człowieka jako całości.
Etapy leczenia
Pacjentowi, który zostanie zdiagnozowany i zakwalifikowany do leczenia tą metodą, zakłada się specjalne nakładki CDA fixed bites, które mają za zadanie rozciągnięcie i rozluźnienie napiętych mięśni oraz przywrócenie prawidłowej funkcji żucia w odpowiedniej dla niego pozycji. Dodatkowo pacjent otrzymuje opiekę fizjoterapeuty-osteopaty, który dba o relaksację napiętych mięśni szyi czy pleców, aby skrócić czas leczenia i poprawić skrzywioną sylwetkę. W wyniku tych zabiegów ból stopniowo ustępuje.
W drugim etapie następuje odbudowa zniszczonych powierzchni zębów przednich i bocznych. Pacjent ma możliwość współdecydowania o kształcie, odcieniu i wielkości odbudowywanych struktur, dzięki symulacjom komputerowym. Odbudowa realizowana jest za pomocą licówek, odtwarzających i wydłużających skrócone przez ścieranie, zęby.
Protokół EFP to innowacyjne i kompleksowe podejście do problemów pacjentów ze startymi zębami. Połączenie aspektów estetycznych, przywrócenie właściwych funkcji zębom oraz zwrócenie uwagi na poprawę ułożenia sylwetki, daje nieporównywalne dla innych metod efekty, które pozwalają na uśmierzenie bólu odczuwanego w różnych obszarach ciała. Całościowa koncepcja postępowania diagnostyczno-leczniczego, obejmującego fizjoterapię i stomatologię, poprawę estetyki uśmiechu, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Inspirowane: Bianco.eu.com – gabinet stomatologiczny Warszawa