28 marca 2024
  • Home
  • Uroda
  • Operacja żylaków – kiedy jest konieczna?
Operacja zylakow – kiedy jest konieczna

Operacja żylaków – kiedy jest konieczna?

By on 16 listopada 2018 0 1047 Views

Żylaki są przypadłością, która znacznie częściej dotyka kobiety po 40 roku życia niż mężczyzn. To nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Co zrobić w przypadku, gdy metody nieinwazyjne nie przynoszą upragnionych rezultatów? Czy właśnie wtedy niezbędna może okazać się operacja?

Czym są żylaki?

Najpopularniejszym rodzajem żylaków są żylaki kończyn dolnych. Żylaki są to workowate lub też wrzecionowate poszerzenia żył powierzchniowych. Żyły te charakteryzują się wydłużonym oraz poskręcanym kształtem

Żylaki związane są z zastojem krwi, wynikającym z uszkodzenia ściany i zastawek naczyń. Naczynia żylne mogą być poszerzone na pewnym odcinku lub tez na całej długości.

Żylaki kończyn dolnych są wynikiem niewydolności mechanizmów odpowiedzialnych za „przepychanie” krwi przez żyły. Jest to w szczególności mechanizm pompy mięśniowej, prawidłowa praca zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi, jak i prawidłowe funkcjonowanie perforatorów, czyli żyłek umożliwiających przepływ krwi z układu powierzchniowego do głębokiego. To właśnie uszkodzenie któregoś z powyższych prowadzić może do zwolnienia przepływu krwi, jej zastoju, a w efekcie poszerzania się żył powierzchniowych (odpiszczelowej oraz odstrzałkowej).

Żylaki – przyczyny i objawy

Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Jest to w głównej mierze nieprawidłowe działanie zastawek żylnych, ale i genetyka. Niestety, skłonność do żylaków jest zakorzeniona w naszych genach.

Do innych czynników, które sprzyjają powstawaniu żylaków, zaliczyć należy także ciążę, otyłość i nadwagę, operacje nóg, pracę w trybie stojącym, zbyt małą ilość ruchu i związany z tym siedzący tryb życia, dźwiganie ciężkich przedmiotów oraz wiek.

Uczucie obolałych i ciężkich nóg, opuchnięte kostki… Ile razy zdarzyło się nam zlekceważyć tego typu dolegliwości? Pewnie większości z nas przez głowę nie przeszłaby myśl, że mogą to być pierwsze objawy żylaków! Nasza czujność często bywa uśpiona, jednakże wbrew pozorom te niewinne „boleści” mogą świadczyć o początku choroby żylakowej. To pierwszy etap. Następnie na kończynach dolnych zaczynają być widoczne tak zwane pajączki oraz prześwitujące żyły. Z upływem czasu bóle ulegają nasileniu, mogą pojawić się także skurcze nóg, a żyły stają się coraz to bardziej widoczne. Czasami też mogą pojawić się  uwypuklenia.

Metody usuwania żylaków. Operacja żylaków – kiedy jest konieczna?

Na wstępie należy zaznaczyć, że obecnie usuwanie żylaków nie zawsze związane musi być z koniecznością wykonania zabiegu operacyjnego. Istnieją inne metody pomagające w walce z chorobą żylakową. Są to metody zabiegowe o różnym stopniu ingerencji w ciało pacjenta. W pierwszej kolejności oczywiście brane są pod uwagę metody mało nieinwazyjne, które niosą ze sobą także najmniejsze ryzyko powikłań pozabiegowych. Zaliczyć do nich należy:

  • laseroterapię, polegającą na wprowadzeniu do naczynia cienkiego cewnika zakończonego specjalną końcówką emitującą światło laserowe lub fale radiowe. Podgrzewają one ścianę naczynia, jednocześnie ją podrażniając, w efekcie prowadząc do zarośnięcia żylaka. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
  • skleroterapię, czyli metodę opierającą się na wstrzyknięciu do żyły obciążonej żylakiem środka chemicznego, który podrażnia jej ścianę, również prowadząc do zarośnięcia żylaka.
  • mało-inwazyjne zabiegi takie jak wybiórcze przecięcie żył z tzw. refluksem.

Kiedy konieczna jest operacja żylaków?

Jak była mowa wyżej, zdecydowanie największą popularnością cieszą się w pierwszej kolejności zabiegi jak najmniej inwazyjne. Ma to związek z bezpieczeństwem oraz zapewnieniem komfortu osobie chorej. Jednakże nie zawsze okazują się one wystarczające, bowiem cały proces leczenia żylaków nie jest rzeczą łatwą i w pełni skuteczną. Często zachodzi konieczność łączenia kilku metod.

To sprawia, że ciągle nie odeszło się od klasycznych zabiegów operacyjnych. Głównymi zalecaniami do odbycia zabiegu inwazyjnego są przede wszystkim:

  • niepowodzenia metod mniej inwazyjnych,
  • żylaki powodujące znacznie nasilone dolegliwości, takie jak obrzęki, przebarwienia, wytryski jak i owrzodzenia, silne bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie,
  • powikłania żylaków w postaci pękniętego żylaka i krwawienia lub też zakrzepicy żył zmienionych żylakowato,
  • życzenie i prośba pacjenta co do wyboru tej metody,
  • względy estetyczne, bowiem zabieg operacyjny jest jedyną metodą, która jest w stanie poprawić ten efekt kosmetyczny.

Najczęstszym zabiegiem operacyjnym jest tak zwany stripping, polegający na wykonaniu dwóch niewielkich nacięć. Pierwsze wykonywane jest w okolicach pachwiny, natomiast drugie przy kostce lub kolanie. Następnie, zadaniem chirurga jest znalezienie odpowiedniej żyły powierzchniowej i przecięcie jej połączenia z żyłami głębokimi.  Etap dalszy to wprowadzenie do żyły sondy, która ma postać miękkiej metalowej linki, określanej jako stripper. Przy jej użyciu możliwe jest wyciągnięcie żyły oraz zszycie ran po wcześniej wykonanych nacięciach. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym lub też ogólnym. Zabieg operacyjny strippingu trwa około godziny.

Inspirowane: Centrumflebologii.pl – obrzęk limfatyczny nóg leczenie