18 kwietnia 2024
  • Home
  • Przemysł
  • Oleje naturalne a oleje UV – pielęgnacja podłóg
Oleje naturalne a oleje UV

Oleje naturalne a oleje UV – pielęgnacja podłóg

By on 26 grudnia 2018 0 1541 Views

Przy zabezpieczaniu drewnianej podłogi postanowiłeś zrezygnować z lakieru? Chcesz mieć lepszy kontakt z drewnem, czuć pod palcami jego fakturę, sęki, wszystkie nierówności? Być może skłaniasz się ku coraz popularniejszemu trendowi, który zakłada stosowanie na drewnianych powierzchniach wyłącznie naturalnych sposobów ochrony, jakimi są oleje? A może podłoga, którą wybrałeś do swojego nowego mieszkania, została zbudowana z drewna egzotycznego, dla którego naturalnym wyborem jest zastosowanie oleju jako środka zabezpieczającego? Może być też tak, że kupiłeś mieszkanie czy dom z piękną drewnianą podłogą i nie wiesz, czy została pokryta olejem naturalnym, czy olejem UV. Przekonaj się, jakie są różnice między nimi, aby skutecznie zadbać o swoje podłogi.

Krótki przewodnik po podłogach olejowanych

Drewno może być zabezpieczane dwoma rodzajami olejów. Pierwszy to olej naturalny, utwardzający się podczas kontaktu z tlenem (oksydacja). Przeważnie olejowanie następuje po położeniu podłogi przez parkieciarza, który sam rozprowadza substancję. Jeśli masz trochę wprawy, możesz to również zrobić samemu. Olej naturalny wnika w głąb drewna i zabezpiecza je od środka. Drugi rodzaj to olej UV, czyli utwardzany promieniami ultrafioletowymi. Nakładanie oleju UV następuje w procesie produkcji podłogi. Kupując podłogę zabezpieczoną w ten sposób, wszelkie informacje o użytym oleju powinieneś otrzymać od producenta, najczęściej przy podawaniu w specyfikacji materiału. Metoda fabryczna jest znacznie szybsza, a sama struktura oleju UV przypomina nieco lakier. Oleje UV wnikają bowiem w drewno, ale zamykają też jego pory, tworząc na powierzchni warstwę ochronną nieco przypominającą lakier.

Codzienna pielęgnacja kluczem do zachowania piękna na lata

Lakierowane drewno wymaga stałej pielęgnacji, tak samo rzecz się ma z powierzchniami zabezpieczonymi olejami naturalnymi, czy olejami UV. Największymi wrogami drewnianych podłóg są wilgoć i piasek. Aby utrzymać czystość i dobry stan Twojej podłogi, niezależnie od rodzaju oleju, którym została pokryta, codziennie ją zamiataj lub odkurzaj, aby pozbyć się piasku i drobnych zabrudzeń mogących powodować zarysowania. Do mycia używaj wilgotnej szmatki oraz przeznaczonych do tego odpowiednich środków. Nigdy, nawet w drodze wyjątku, nie korzystaj z uniwersalnych płynów do mycia podłóg. Pozbądź się także zwyczaju stosowania mokrego mopa, który lepiej sprawdzi się na kamiennej posadzce, płytkach albo linoleum. Bezmyślność w czyszczeniu olejowanej podłogi możesz przypłacić jej nieodwracalnymi uszkodzeniami w bardzo szybkim czasie.

Istotna różnica w pielęgnacji podłóg olejowanych i olejowanych UV

Istnieją osobne grupy produktów do czyszczenia, pielęgnacji i renowacji podłóg olejowanych naturalnie i olejowanych UV. Taki stan rzeczy wynika głównie z opisywanej różnicy w strukturze obu związków. Ze względu na charakterystyczną budowę środki czystości dla olejów utwardzanych promieniami ultrafioletowymi muszą mieć zdefiniowaną odpowiednią przyczepność, aby były w stanie przyjąć się na powłoce ochronnej. W przypadku gdy omyłkowo zastosujemy na oleju UV środek pielęgnacyjny do drewna olejowanego naturalnie, na powierzchni podłogi mogą pojawić się plamy i smugi. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiednich płynów pielęgnujących. Drewno olejowane jest podatniejsze na uszkodzenia i zabrudzenia, dlatego też w stosunku do lakierowanego wymaga więcej pracy. Pamiętaj, że drewna olejowanego bez wcześniejszego cyklinowania nie można  polakierować, po wycyklinowaniu już tak, więc przed zakupem odpowiednich środków czystości, zwróć uwagę, czy są przeznaczone dla podłogi, którą posiadasz. Przy pomocy odpowiednich preparatów zadbasz o nią właściwie, co pozwoli Ci się cieszyć pięknem drewna przez lata.

Źródło: https://dlapodlogi.pl/