27 maja 2024
Najpopularniejsze style w aranzacji ogrodow

Najpopularniejsze style w aranżacji ogrodów

By on 17 lipca 2019 0 556 Views

Pięknie urządzony ogród potrafi wpłynąć na wygląd całego budynku. Zanim pomyślimy o jego aranżacji, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jedną z nich są rozmiary przestrzeni, którą możemy wykorzystać. Już na etapie planowania musimy tak dobrać poszczególne elementy ogrodowe, aby rezultat naszych pracy był nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Osoby doświadczone mogą w dużej mierze samodzielnie zatroszczyć się o wygląd swojego ogrodu. Pomocne może być tutaj kierowanie się jednym z popularnych stylów, co pozwoli nam stworzyć przestrzeń spójną kompozycyjnie.

Cechy charakterystyczne ogrodów wiejskich

Pierwsze, co możemy odczuć w takim ogrodzie to swobodna atmosfera. Dekoracje ogrodowe wydają się rozmieszczone przypadkowo, lecz jest to tylko pozorne wrażenie. Wśród roślin, które najlepiej hodować w tego typu ogrodzie, możemy znaleźć malwy, dzielżany lub jeżówki. Doskonałym dodatkiem są różnego rodzaju owoce i warzywa – zwiększą one przydatność naszego ogrodu. Warto również dodać kwiaty w doniczkach. Pelargonie i bratki szczególnie dobrze komponują się z ogrodem w stylu wiejskim. Oczywiście nie zakończymy naszej aranżacji jedynie na sadzeniu roślin. Równie ważne są elementy małej architektury. Do ich wykonania najlepiej użyć drewna lub ewentualnie kamieni. Kolejnym dobrym pomysłem są specjalne ścieżki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego będziemy je budować. W zależności od wykończenia kamień chodnikowy będzie idealnie pasował do wiejskiej, rustykalnej stylizacji, jak i nowoczesnych – ascetycznych klimatów.

Dlaczego warto wybrać ogród angielski?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać podobny do ogrodu wiejskiego. Panuje w nim jednak ścisły porządek w przeciwieństwie do chaosu tego drugiego stylu. Jedną z jego cech charakterystycznych jest również ogromne bogactwo barw. Zazwyczaj centrum takiego ogrodu stanowi duży trawnik, podczas gdy reszta terenu jest podzielona na mniejsze strefy. Jako elementy dekoracyjne wykorzystuje się altany i pergole. Dlatego też, jeżeli nasz ogród nie jest wystarczająco duży, styl angielski może nie spełnić naszych oczekiwań. Wszelkie murki i ścieżki są zazwyczaj wykonywane z cegieł. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie elementów z dopasowanego kolorystycznie trawertynu, czy wapienia. Jeżeli chodzi o rośliny, to główną rolę odgrywają tu róże i wszelkie rośliny pnące, które będą obrastały nasze altany, murki oraz wejścia do domów.

Ogród nowoczesny i jego charakterystyka

Ten styl jest przede wszystkim dla osób preferujących proste i symetryczne kształty. Podczas wykonywania takiej aranżacji musimy trzymać się jednej zasady — im mniej, tym lepiej. Wszystko, co znajdzie się w ogrodzie, powinno spełniać określoną funkcję. Duże tarasy oraz baseny stanowią istotny element w stylu nowoczesnym. Wszelkie rośliny powinny znajdować się w stylowych donicach, a meble ogrodowe powinny być przede wszystkim wygodne. Jedną z cech tego stylu jest łączenie elementów roślinnych z takimi materiałami jak metal, szkło oraz tworzywa sztuczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli wolimy skorzystać z drewna lub kamienia podczas dekorowania naszego ogrodu. Kamienne płyty chodnikowe sprawdzą się zawsze przy wytyczaniu ścieżek czy wydzielaniu poszczególnych stref w aranżacji.

Niezależnie od tego, który styl wybierzemy, najważniejsze jest, aby ukończony ogród nam się podobał. Nie musimy ściśle przestrzegać zasad określonych stylów. Możemy je swobodnie łączyć, jeżeli tego chcemy. Warto jednak wybierać wysokiej jakości meble i elementy niezbędne przy aranżacji zielonej przestrzeni wokół domu.

Źródło: metamar.pl – trawertyny