18 lipca 2024
  • Home
  • Przemysł
  • Na czym polega walcowanie blachy? Czym charakteryzują się nowoczesne walcarki?
walcowanie blachy

Na czym polega walcowanie blachy? Czym charakteryzują się nowoczesne walcarki?

By on 13 stycznia 2022 0 287 Views

Walcowanie to jedna z podstawowych metod obróbki blach. Pozwala uzyskać metalowe elementy o pożądanych parametrach. Na czym dokładnie polega i czym charakteryzują się nowoczesne maszyny służące do tej obróbki?

Walcowanie blach — plastyczna obróbka metali

Zmiana kształtu czy struktury metalu lub jego stopu, staje się możliwa dzięki procesowi walcowania blach, który bez wątpienia należy do grupy najbardziej popularnych metod obróbki plastycznej. Jego realizacja wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, czyli walcarki. To właśnie w wyniku oddziaływania obracających się twardych rolek urządzenia dochodzi do zgniecenia materiału i uzyskania blachy o docelowym kształcie i właściwościach.

Walcowanie blach — nowoczesne rozwiązania

Walcowanie blach nie obędzie się bez odpowiednich narzędzi, które ułatwią cały proces i zapewnią precyzję oraz dokładność produkcji. Zautomatyzowane maszyny coraz częściej pojawiają się w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką metali, wspierając czy nawet zastępując pracę manualną. Nie można się temu dziwić, pojawiające się na rynku urządzenia wzbogacane się o nowe technologie, które wpływają na wysoką jakość oraz większą wydajność procesów produkcji.

Przykładem takich maszyn są profesjonalne walcarki, które oferują szereg nowoczesnych funkcjonalności. Dzięki obecności systemu NC czy CNC, wszelkie procesy odbywają się znacznie szybciej, a efekty obróbki cechują się zdecydowanie większą dokładnością. Co więcej, takie cyfrowe sterowanie zapewnia również dużą powtarzalność wyników, która jest obecnie niezwykle istotnym wymogiem. Nowoczesne walcarki pozwalają uzyskać różnego rodzaju kształty, nawet te skomplikowane, takie jak stożek czy cylinder, co jednocześnie sprawia, że znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, na przykład związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Warto także wspomnieć o ich wyposażeniu w inteligentny system wstępnego podgięcia, który przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje również solidna konstrukcja obecnych walcarek, przekładająca się na wysoką wytrzymałość i niezawodną pracę.

Nowoczesne walcarki — niezawodne maszyny

Jakie nowoczesne maszyny zasługują na szczególną uwagę? Między innymi hydrauliczna walcarka do blachy Akyapak z serii AHS, wyposażona w cztery rolki formujące. Za jej sprawą możliwa staje się obróbka arkuszy o długości dochodzącej nawet do 6100 mm oraz grubości z zakresu od 4 do 165 mm. Wyróżnia ją instalacja elektryczna oraz hydrauliczna renomowanych firm, cyfrowy wyświetlacz pozycji bocznych rolek czy na przykład możliwość dwustopniowego lub płynnego ustawienia prędkości obrotowej. Nie można również nie wspomnieć o walcarce hydraulicznej do blachy Akyapak z serii AHV, która służy do prac z arkuszami o grubości nawet do 260 mm. Posiada ona trzy rolki, które poruszają się niezależnie od siebie. Zastosowana konstrukcja o zmiennej geometrii sprawia, że maszyna ta łączy w sobie siłę z elastycznością produkcji.

Nowoczesne walcarki — obróbka na najwyższym poziomie

Aby proces walcowania był jak najbardziej efektywny, warto postawić na wysokiej jakości maszyny. Nowoczesne walcarki potrafią sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom, stając się tym samym nieocenionym wyposażeniem zakładów produkcyjnych.