- Home
- Life Style
- Majówka w Zakopanem – jak uniknąć niepotrzebnych wydatków?
Majówka w Zakopanem – jak uniknąć niepotrzebnych wydatków?
Wybierasz się na weekend majowy do Zakopanego i chcesz uniknąć dodatkowych wydatków? Warto zastosować sprawdzone triki, które pomogą Ci w utrzymaniu budżetu w ryzach. Sprawdź nasze wskazówki, jak praktycznie zorganizować wyjazd i uniknąć niepotrzebnych kosztów. Od teraz urlop nie musi kończyć się pustym portfelem!
Rozplanuj budżet przed wyjazdem
Zanim wyjdziesz na majówkę oszacuj swój budżet. Nie sugeruj się cenami z lat ubiegłych, myśląc, że „jakoś to będzie”. Policz, ile będą Cię kosztowały poszczególne wydatki, doliczając do nich nawet bezpieczny 10-procentowy zapas.
Uwzględniając budżet przede wszystkim weź pod uwagę koszty związane z:
- dojazdem i paliwem (w tym także podróżowanie na miejscu i dojazd na lokalne atrakcje)
- noclegiem (uwzględnij także dodatkowe opłaty, które są pobierane na miejscu – np. opłata klimatyczna)
- wyżywieniem – policz nie tylko wyjścia do restauracji i obiady, ale także gofry, lody czy alkohol
- zakupami spożywczymi
- biletami wstępu i atrakcjami turystycznymi
Gdzie szukać oszczędności?
Jeśli po podliczeniu kosztów wyjazdu wydaje Ci się, że budżet jest zbyt napięty spróbuj sprawdzonych rozwiązań, aby ograniczyć część wydatków.
Pociąg zamiast auta
Szalejące ceny benzyny na stacjach mogą skutecznie zniechęcić do wyjazdu każdego. Dobrym rozwiązaniem jest przesiadka na pociąg. Tu bilety są sporo tańsze, a jeśli podróżujesz z dziećmi, lub większą grupą, możesz liczyć na atrakcyjne ulgi. Weź pod uwagę, że nie wszędzie jednak dojedziesz pociągiem. Sprawdź na miejscu lokalne połączenia autobusowe i oceń, czy Twój cen podróży i wycieczek jest skomunikowany z miejscem nocowania.
Ogranicz niepotrzebne zapasy
Wydaje Ci się, że najtańsze zakupy zrobisz w dużym dyskoncie lub hipermarkecie? A może planujesz przed wyjazdem obkupić się w lokalnym sklepie i pojechać na urlop z własnymi zapasami? Niestety, żadne z tych rozwiązań nie wygeneruje większych oszczędności. Wydajesz pieniądze „na zapas”, mrożąc niejako swoje środki w żywności. Części z nich być może w ogóle nie wykorzystasz – ostatecznie może skończyć się na wyrzuceniu zepsutej żywności i poniesieniu jeszcze większych kosztów. Dodatkowo przywożenie zapasów wiąże się z dźwiganiem dodatkowego bagażu i pełnym samochodem.
Kupuj rozsądnie i na bieżąco
Zamiast kupować z zapasem korzystaj z zakupów na miejscu, planując je z wyprzedzeniem. Przed wyjściem do sklepu spożywczego w Zakopanem przygotuj listę zakupów i wybierz z półki to, co potrzebujesz danego dnia. Wówczas masz pewność, że nie kupisz zbędnych i niepotrzebnych produktów, a do tego w lodówce masz zawsze świeżą żywność. Wybierając się rano na szlak górski możesz po drodze wejść i kupić wodę na drogę, a wracając z wycieczki zaopatrzyć się składniki na kolację.
Sprawdzaj ceny, szukaj okazji
Wybierając się na obiad do restauracji zapoznaj się z proponowanym menu. Pozwoli to oszacować koszt posiłku i uniknąć zaskoczenia podczas otrzymania rachunku. Jeśli proponowane ceny są dla Ciebie zbyt wysokie, poszukaj innego miejsca. Część lokali wprowadza promocje na tak zwane „danie dnia”, które znajduje się w menu za sporo niższą cenę, niekiedy w wybranych godzinach. Kupując napoje dla rodziny odwiedź sklep spożywczy w Zakopanem i zaopatrz się w dużą butelkę, na cały dzień. Tam możecie także zakupić przekąski na drogę, na przykład ciastka czy drożdżówki, zamiast wydawać kilkanaście złotych na gofry czy fast foody.
Oszczędzanie na wyjeździe wcale nie musi wiązać się z dramatycznym obniżeniem jakości wyjazdu, czy tym bardziej jego brakiem. Stosuj sprawdzone triki, a zauważysz oszczędności już po pierwszych dniach wyjazdu.