18 lipca 2024
  • Home
  • Uroda
  • Krzywe zęby – problem nie tylko estetyczny
Krzywe zęby – problem nie tylko estetyczny

Krzywe zęby – problem nie tylko estetyczny

By on 19 września 2018 0 956 Views

Wady zgryzu są niestety coraz bardziej powszechną chorobą i mogą powodować trudności z odpowiednią higieną zębów. W miejscach stłoczenia gromadzi się więcej kamienia, osadu i resztek jedzenia, a co za tym idzie – namnaża się tam więcej bakterii i szybciej dochodzi do chorób jamy ustnej – zębów lub dziąseł, które wymuszają na nas częstsze wizyty u stomatologów. Krzywy zgryz może być także przyczyną powstawania wady wymowy. Oprócz praktycznych aspektów krzywe zęby są też po prostu nieestetyczne i to ten argument jest przeważający przy decyzjach o założeniu stałego aparatu ortodontycznego. Osoby z wadą zgryzu mają zaniżoną samoocenę, zdecydowanie mniej się uśmiechają, co wpływa na postrzeganie ich w otoczeniu. Trudność z zaakceptowaniem swojego wyglądu może prowadzić do naprawdę przykrych problemów jak depresja lub złe samopoczucie. Okazuje się jednak, że to nie jedyne konsekwencje posiadania wad zgryzu. Krzywe zęby mogą być przyczyną także innych groźnych chorób i dolegliwości, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie mają związku ze zgryzem i zębami.

Wszystkie układy ciała ludzkiego są ze sobą powiązane, dlatego dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są ściśle związane z zaburzeniami stabilności kręgosłupa czy obręczy barkowej. Bardzo wiele pacjentów myli bóle migrenowe z dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych. Przyjmuje się, że u około 80% pacjentów z silnymi bólami różnych okolic głowy, karku, szumami w uszach, źródłem dolegliwości jest nieprawidłowo funkcjonujący układ stomatognatyczny. Stosowanie tabletek przeciwbólowych oraz różnych tymczasowych rozwiązań takich jak masowanie skroni, sen, gorący prysznic są tylko próbą leczenia objawowego. Leczenie przyczynowe, czyli takie, które trwale znosi przyczynę bólu, w ogóle nie jest wdrażane.

Wada zgryzu a wada postawy

Według najnowszych badań istnieje także ścisłe powiązanie między krzywymi zębami a wadami postawy. Zależność tę można wytłumaczyć bez większego problemu. Jeśli występuje zbyt duże napięcie w systemie mięśniowo-powięziowym, bardzo często powoduje to silne bóle, także w okolicach mięśniowo-kostnostawowych. Ponadto najpierw może odzwierciedlać się to w położeniu/układzie głowy. Jeśli będzie ona zbytnio wychylona lub cofnięta, odbije się to także na takim samym ułożeniu kręgosłupa, które z biegiem lat, jeśli nie zwalczymy przyczyny problemu, będzie się utrwalać. Istotna jest tu odpowiednia diagnostyka i terapia, ponieważ pozwoli to uniknąć leczenia środkami przeciwbólowymi, które na chwilę zwalczą bóle spowodowane nieprawidłową postawą. Najlepiej więc przy występujących problemach z kręgosłupem odwiedzić nie tylko fizjoterapeutę, a także ortodontę

 

Inspirowane: Triodent.com.pl – leczenie zębów pod narkozą u dzieci

  Uroda