28 marca 2024
Konserwacja rynien metalowych

Konserwacja rynien metalowych

By on 26 września 2018 0 554 Views

Orynnowanie domu będzie tylko wtedy skuteczne, gdy rynny będą regularnie poddawane czyszczeniu i okresowej konserwacji. Największą bolączką, jaka spotyka użytkowników z powodu nieodpowiedniego stanu rynien, jest ich nieszczelność. Nieszczelna rynna nie będzie właściwie chronić ścian zewnętrznych, a woda zamiast spływać wzdłuż rynny będzie spływać po ścianie, z czasem powodując degradację tynków i ich pękanie. W konsekwencji obniży się jakość izolacji budynku i wilgoć przedostanie się do jego wnętrza.

Dodatkowo, jeżeli w odpowiednim momencie nie zadbamy o rynny i prawidłowy odpływ deszczówki, woda wyrządzi szkody również w otoczeniu naszego budynku i spowoduje podmakanie fundamentów. Dlatego tak ważne jest, by przynajmniej raz w roku (a najlepiej dwa) sprawdzić szczelność rynien i usunąć wszelkie nieczystości. Konserwację rynien metalowych przeprowadza się zwykle wiosną, poprzedzając je oczyszczeniem z wszelkich brudów i sprawdzeniem szkód, jakie wyrządziły mróz i śnieg. Równie ważnym terminem przeglądu rynien jest jesień i przygotowanie obiektu do zimy.

Konserwacja rynien metalowych

Pierwszym etapem prac konserwacyjnych rynien metalowych jest ich oczyszczenie i sprawdzenie stanu technicznego: szczelności i stabilności poszczególnych elementów, zwłaszcza mocujących. To niezwykle istotna część prac, zwłaszcza, gdy konserwację przeprowadzamy po zimie, gdyż zamarzająca woda czy ciężar zalegającego wcześniej w rynnach śniegu mogły spowodować ich deformację i wywołać nieszczelności.

Niedrożność systemu rynnowego powodują najczęściej zalegające w rynnach liście czy fragmenty gałązek. Dobrym sposobem ochrony rynien przed zapychaniem jest zamontowanie siatki o bardzo drobnych oczkach, która powinna zatrzymać większe zanieczyszczenia. Metalowe rynny z biegiem lat mogą stać się chropowate, co zwiększa przyczepność zanieczyszczeń.

Uszczelnianie rynien metalowych

Każde ze zdarzeń atmosferycznych ma wpływ na stan rynien, silne opady deszczu i śniegu, wysoka temperatura, silne wiatry i zawierucha naruszają trwałość i stabilność rynien. Czynniki te sprawiają, że z czasem rynny zaczynają przeciekać i przestają spełniać swoją rolę. Aby oszacować stan rynien, można wykorzystać wąż ogrodowy, przy pomocy którego napełnimy rynnę do 1/4 lub do połowy wodą, zatykając wcześniej otwór wylotowy. W taki sposób wykryjemy wszelkie szczeliny.

Przecieki widać najczęściej na łączeniach, które najbardziej narażone są na odkształcenia. Wszystkie wątpliwe miejsca należy zabezpieczyć specjalnymi uszczelniaczami. W przypadku, gdy dziury są większe należy zastosować nakładkę w postaci dodatkowego fragmentu rynny, który należy połączyć z resztą systemu za pomocą specjalnego spoiwa i dodatkowo zalutować. Nie należy lutować mocno skorodowanych miejsc, gdyż taka naprawa dziur nie przyniesie rezultatu.

Dokonując jakichkolwiek napraw rynien zawsze należy pamiętać, by postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli budynek z rynną należy do wysokich najlepiej prace konserwacyjne powierzyć wykwalifikowanej firmie i dwa razy w roku wiosną i jesienią zlecić jej przeprowadzenie takich prac.

Inspirowane: Plastmo.pl – rynny Warszawa