16 sierpnia 2022
Karnisze pojedyncze czy podwojne

Karnisze pojedyncze czy podwójne – które wybrać?

By on 8 marca 2021 0 175 Views

Wnętrza naszych domów i mieszkań są niejako wizytówką nas samych. I tak jak nie zawsze lubimy mówić całą prawdę o sobie, tak samo nie zawsze chcemy pokazywać innym, co znajduje się w naszych mieszkaniach. Dlatego używamy zasłon i firanek, które na czymś trzeba jednak zawiesić. I tutaj właśnie pojawia się temat karniszy. Wybór tych praktycznych akcesoriów jest bardzo duży. Metalowy czy drewniany? Pojedynczy a może podwójny? Zakończony dekoracyjnie czy standardowo?

Wykonanie

Karnisze można spotkać w zdecydowanej większości domów i lokali użytkowych. Drewniane akcesoria powoli odchodzą w zapomnienie  Obecnie najbardziej popularne i modne są karnisze metalowe. Wykonane są z aluminium i stopu cynku, podawane są procesowi galwanizacji, dzięki któremu zyskują ubarwienie. W ten sposób powstaje również na karniszu efekt delikatnej ciemnej smugi pozwalający osiągnąć niezmiernie designerski końcowy wygląd (złoty antyk czy mosiądz). Zakończone są elementami ozdobnymi takimi jak kule, prostokąty, walce itp.

Karnisz pojedynczy

Doskonałe rozwiązanie w przypadku mniejszych pomieszczeń, w których w sposób zharmonizowany chcemy zawiesić albo same firany albo też same zasłony. Z racji pojedynczego drążka, karnisz tego typu jest bardziej kompaktowy i przez to mniej rzucający się w oczy. Dyskretny i gustowny karnisz pojedynczy rewelacyjne sprawdzi się w klimatycznej sypialni,  słonecznej jadalni czy każdym innym pomieszczeniu, gdzie wymagany jest jeden rodzaj ozdobnej osłony na okno. Piękne uzupełni przytulną kawiarenkę lub małe bistro. Prezentuje się elegancko zarówno z elementami wykończeniowymi jak i również bez nich,

Karnisz podwójny

W jego skład wchodzą dwa drążki, na których można zawieszać jednocześnie firanki i zasłony. Praktyczny i funkcjonalny karnisz podwójny będzie modnie i designersko wyglądał w nowoczesnym salonie, obszernym holu czy pozostałych wnętrzach z większą liczbą okien i drzwi balkonowych. Znajduje również szerokie zastosowanie w restauracjach i hotelach. Na tego typu karniszu można zakładać duże i ozdobne akcesoria wykończeniowe, wspaniale łączące się z obydwoma drążkami i tworzące razem modny i elegancki element sztukaterii wnętrza.

Karnisze pojedyncze czy podwójne – które wybrać?

Decydując się na zakup tego niezmiernie istotnego elementu, warto zawczasu zastanowić się nad rodzajem potrzebnych drążków czy listew. Najlepiej jest zmierzyć szerokość okna oraz ścian i przygotować sobie na papierze wizualizację pomieszczenia. W małych pokojach, podwójny karnisz może optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć jego wnętrze. Tak samo wygląda sytuacja odwrotna. Karnisz pojedynczy założony na potężna ścianę z wieloma oknami, gdzie potrzebne są duże firanki i dodatkowe zasłony, nie spełni swojej funkcji. Wybierając któryś z tych dwóch rodzajów, należy wziąć pod uwagę także kolorystkę pomieszczenia – w tym ścian i mebli, które się w nim znajdują. Pamiętajmy, że łatwiej jest dobrać zasłony do karnisza niż odwrotnie. Raz dobrze wybrany i zakupiony karnisz, będzie nam służyć przez długie lata.

źródło: sklep.mardom.com.pl – producent rolet i karniszy